O upałach i psach pisaliśmy już sporo. Apelowaliśmy o niezostawianie czworonogów w samochodach czy o dbanie o dostęp do świeżej wody. Teraz przyszedł czas na temat spacerów. W lecie nie wszystkie godziny są dobre na spacer z psem. Warto dowiedzieć się dlaczego. 

Poparzone łapy u psa

W okresie letnim warto zwrócić uwagę na temperaturę, która panuje za oknem. Psy same umieją pokazać, że nie podoba im się spacer w deszczu, zawracając do domu. Niestety w przypadku upałów psy nie są w stanie szybko zorientować się, że one też im przeszkadzają i je krzywdzą.

Nam, ludziom, którzy nie mają sierści trudno znieść temperaturę 30 stopni. Psy upały znoszą jeszcze gorzej. W przypadku psów może nastąpić bardzo szybkie przegrzanie. Dodatkowo łapy psa, podczas spaceru w upale, narażone są na ciągły kontakt z niezwykle gorącym asfaltem. Taki asfalt potrafi psu mocno poparzyć opuszki łap. Czego efektem jest odchodzenie skóry płatami, pozostawiając żywą, ranną tkankę na wierzchu. W takim wypadku należy oczyścić rany u psa i zabezpieczyć przed kontaktem z brudem, co w przypadku czworonoga wychodzącego na spacery może być dość trudne.

Zakazane godziny

Warto unikać spacerów w godzinach 11-17. Dłuższe spacery także powinny odbywać się wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza i asfaltu będzie niższa. Właściciele czworonogów powinni wybierać trasy zacienione, a najlepiej takie gdzie ścieżki są zrobione z ziemi. Lepszym pomysłem będzie spacer do lasu w taki dzień, niż po osiedlowych alejkach.

Jak sprawdzić czy asfalt nie jest za gorący?

Możesz to zrobić w niezwykle prosty sposób. Wystarczy, że przyłożysz dłoń na nasłonecznionym asfalcie na 5 sekund. Jeśli chodnik jest zbyt gorący dla twojej ręki, oznacza to, że dla Twojego psa też. Nie wychodź z nim wtedy – poparzone łapy u psa są niezwykle dla niego bolesne.

Zobacz także:

  1. ZASTANAWIASZ SIĘ DLACZEGO KAŻDY PIES TO ROBI? ODPOWIEDŹ JEST PROSTA!
  2. 3-MIESIĘCZNY SZCZENIAK WALCZY O ŻYCIE! WSZYSTKO PRZEZ OKRUCIEŃSTWO CZŁOWIEKA
  3. NIE TRZYMAJ ICH W DOMU! MOGĄ ZABIĆ TWOJEGO KOTA