Walki psów pitbull
Fot. Wikipedia.org

Walki psów pitbull są jednym z najpopularniejszych gatunków walk zwierząt na świecie. Co roku ginie w nich tysiące niewinnych psiaków, które zostały skazane przez ludzi na piekło na ziemi. Historia jednego z maltretowanych w ten sposób czworonogów przeraża i daje do myślenia nad skalą przemocy wobec zwierząt.

Walki psów pitbull robią ogromne wrażenie, jeśli chodzi o zażartość starć i rozmiar tego obrzydliwego procederu. Na śmierć i życie walczą jednak nie tylko psy. Innym rozpowszechnionym rodzajem odrażającego biznesu są starcia kogutów, praktykowane szczególnie na w Ameryce Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej.

Tradycja stawiania naprzeciw siebie zwierząt, by ku uciesze gapiów odbierały sobie życie, ciągnie się od tysięcy lat, a jej ślady można znaleźć, chociażby w Imperium Rzymskim. Nie oznacza to jednak, że dziś musi być tolerowana, a większość rozwiniętych państw za podobne praktyki surowo karze.

Zakaz nie oznacza oczywiście wyplenienia walk czy to psów, czy kogutów, a formacje policyjne i organizacje pozarządowe na całym świecie nadal mają pełne ręce roboty. Historia z USA pokazuje, jak przerażające i krzywdzące dla zwierząt jest wykorzystywanie ich jako współczesnych gladiatorów.