wędkarstwo

Wędkarstwo to bardzo popularna, zwykle męska rozrywka. Łowienie ryb przynosi niektórym ulgę w trudnych chwilach, pozwala na spokojnie pomyśleć i skupić się na otaczającej przyrodzie. Niestety jest to ten rodzaj sportu, który wykorzystuje zabawę do nadziewania ryb na haczyki. Kiedyś było praktykowane w celu zdobycia pożywienia. Dzisiaj zdecydowanie częściej służy rozrywce. 

Wędkarstwo: czym dokładnie jest?

Jest to rodzaj hobby, zajęcia rekreacyjnego i sportu. Polega na łowieniu ryb na wędkę. W wybranych krajach wędkarz powinien posiadać odpowiedni sprzęt i dokument licencyjny, pozwalający na wykonywanie amatorskiego połowu ryb na wodach publicznych. W Polsce wystarczy karta wędkarska, która jest taką licencją i pozwala ustawowo na uprawianie tego sportu. 

Rodzaje wędkarstwa:

  • wędkarstwo morskie
  • wędkarstwo muchowe
  • wędkarstwo podłogowe
  • wędkarstwo spinningowe 
  • wędkarstwo spławikowo-gruntowe
  • trolling

Co to jest PZW?

Inaczej Polski Związek Wędkarski założony w 1950 roku. Jest to po prostu organizacja nadzorująca działania wszystkich kół wędkarskich. Na terenie Polski istnieje wiele instytucji niepodlegających tej organizacji. 

Czy ten sport jest bezpieczny dla ryb?

Niestety do tej pory nie był to zbyt bezpieczny sport dla tych zwierząt. Szczęśliwie narasta popularność nurtu catch&relase. Na czym polega? Właśnie na tym, by złowione ryby, wypuszczać z powrotem wodnych zbiorników. Wędkarstwo przestało być postrzegane, jako tania metoda pozyskiwania mięsa. Ważną sprawą jest to, że jeśli zamierzy wypuścić naszą zdobycz, powinniśmy zapewnić jej odpowiednie warunki i komfort podczas jej nieobecności w wodzie. 

Złowili kociaki

Wędkarze z Alabamy, Jason Frost i Brandon Key wybrali się któregoś dnia na łowy, na rzece Black Warrior. Kiedy przygotowywali się na tą męską wyprawę, nie spodziewali się, że zamieni się ona w akcję ratunkową dla kociąt. W najśmielszych snach nie przypuszczali, że tak może się zakończyć ta przeprawa. Na środku jeziora, zauważyli płynącego kotka. Prawdopodobnie kot padł ofiarą porzucenia przez poprzednich właścicieli. Z relacji mężczyzn wiemy, że zwierzaki były przerażone. Zresztą panowie udokumentowali przypadkiem tą nietypową akcję ratunkową i opublikowali filmik w internecie.

Czy koty potrafią pływać?

Kocia niechęć do wody jest znana chyba wszystkim ludziom na świecie. Domyślam się, że większość czytających może być teraz w szoku i zadaje sobie pytanie “koty potrafią pływać?”. Tak. Owszem ich niechęć jest duża, jednak nie przeszkadza im ona w byciu świetnymi pływakami. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą utonąć. Jednak kiedy już wpadną do wody, to są w stanie przepłynąć i dzięki temu powalczyć o przetrwanie. Okazuje się też, że niektórzy krewni kota domowego nie stronią wcale od wody. 

Zobacz także:

  1. Jaguar atakuje małego psa. Koniec historii jednak bardzo zaskakuje
  2. Mały chihuahua dzielnie broni kociąt przed drugim psem! Będziesz zdumiony
  3. Rozbrajające nagranie. Psiak nie rozumiał, czemu pan nie chce go głaskać