wegańskie kosmetyki

Wegańskie kosmetyki to bezpośredni sposób na ograniczenie cierpiania zwierząt. Cruelty free. Znacie to określenie? Jest bardzo istotne w tych czasach i każdy powinien je przynajmniej kojarzyć. Cruelty free w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza wolne od okrucieństwa. Takim określeniem mogą być opisywane np. kosmetyki.

Na czarnym tle białymi napisami są wypisane wegańskie kosmetyki, te na czarnym tle z czerwonymi napisami są niepewne, natomiast te na czerwonym testują kosmetyki na zwierzętach. Tam gdzie widzicie dopisek chn, to te kosmetyki trafiają na chiński rynek. W Chinach każdy kosmetyk dopuszczony do sprzedaży musi być przetestowany na zwierzętach. 

Wegańskie kosmetyki są wbrew pozorom łatwo dostępne. Bo nie wiem czy wiecie, ale te bez oznaczenia vegan albo cruelty free mogą zwierać w sobie sproszkowane kości zwierząt, a w cieniach do powiek, by uzyskać połysk, wykorzystywane są rybie łuski. W kosmetykach wegańskich jednak ich nie ma. Sprawdźcie, po co możecie bez poczucia winy sięgać. 

Wegańskie kosmetyki, czyli co oznacza cruelty free?

Cruelty free jest oznaczeniem, które mówi tyle, że do wytworzenia tego produktu nie zostały użyte żadne składniki pochodzenia zwierzęcego. Czyli innymi słowy – żadne zwierzę nie ucierpiało, żebyś Ty mógł zadbać o swój wygląd. 

Wiele osób rezygnuje z jedzenia mięsa czy jedzenie produktów odzwierzęcych (tj. miód, mleko czy żelatyna). W samej Polsce ponad milion osób nie je mięsa, jest to 3% ogółu. Jednak korzystanie z nieetycznych kosmetyków nie jest już tak popularne. Problemem może być mała świadomość lub mały wybór takich produktów na polskim rynku. Całe szczęście kwestia niedostępności takich kosmetyków, jest małym kłamstwem. Coraz więcej firm rezygnuje z testowania kosmetyków na zwierzętach oraz odchodzi od używania do produkcji pudrów, cieni czy pasty do zębów produktów odzwierzęcych.