weight pulling

Weight pulling – kara czy urozmaicenie treningu? Ta dyscyplina sportu budzi wiele kontrowersji. Osoby trenujące z psem ten sport, często słyszą obelgi w swoją stronę czy zarzucane jest im znęcanie się nad swoim psiakiem jest prawdą? Czym tak naprawdę jest ten sport?

Weight pulling to świetna dyscyplina sportu zarówno dla psów w typie asta, jak i dla husky czy malmuta. Nie dyskwalifikuje ona jednak kundelków, także te psy mogą spróbować swoich sił w tym sporcie. Jednak wtedy ciężar musi być dopasowany do ich możliwości i wagi.

Weight pulling. Co to jest weight pulling?

Sport ten jest zaliczany do sportów kynologicznych, czyli dedykowanych psom. Polega on na przeciąganiu ciężarów. Co ciekawe, lata temu psy były stosowane jako zwierzęta pociągowe, są nawet lepiej przystosowane do ciągnięcia niż wół czy koń. Weight pulling ma trzy odmiany: na kołach, na szynach i na śniegu. W tym sporcie liczy się siła i wola walki psów.

Każda rasa ma swoje pierwotne przeznaczenie. Mamy psy stróżujące, polujące, pasterskie. Ważne jest, aby pamiętać, że choć nie zawsze jesteśmy w stanie rozwijać ich instynkt zgodnie z pierwotnym zamysłem, musimy znaleźć inne rozwiązanie. Absolutnie nie można mylić weight pullingu z uczeniem agresji, jest to raczej zapobieganie agresywnym zachowaniom.