Weterynarz to osoba, do której udajemy się na wizyty kontrolne i szczepienia. Jest on jednak bardzo ważnym człowiekiem w życiu naszego psa. Kiedy martwi nas stan zdrowia naszego pupila, powierzamy jego życie w ręce weterynarza, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedniego lekarza.

Weterynarz decyduje o losie naszego psa. To on bowiem podejmuje leczenie czy zaleca nam jakie leki powinniśmy kupić, ale także on przeprowadza ewentualne operacje czy zabiegi takie jak sterylizacja lub kastracja. Jak sprawdzić, czy na pewno dokonaliśmy dobrego wyboru? Zadaj te pytania swojemu weterynarzowi. 

Weterynarz, czyli psi lekarz. Jakie pytania zadać, aby sprawdzić, czy jest dobrym specjalistą?

Weterynarzy możemy podzielić na dwie kategorię. Na tych, którzy od zawsze mieli pasję do zwierząt, robią to z zamiłowania i miłości do tych istot, ale także na tych, którzy ukończyli studia weterynaryjne jedynie z myślą o wysokich zarobkach. 

Dlaczego wybór odpowiedniego weterynarza jest aż tak ważny? Powierzamy bowiem zdrowie naszego zwierzęcia, całkowicie w jego ręce. Szczepienia, wizyty kontrolne czy nawet badania krwi możemy wykonać tak naprawdę w każdym gabinecie i nie ma to większego znaczenia, jeśli jednak musimy operować nasze psy, czy zachorowały one na jakąś chorobę, lekarz jest osobą, która podejmuje najważniejszą decyzję ich losie. Jakie pytania zadać więc weterynarzowi, aby mieć pewność, że nasz wybór jest dobry? Oto kilka z nich. 

Pytania do weterynarza: czy suczka powinna mieć, przynajmniej raz młode, aby być zdrowa?

To jeden z najstarszych, jednak wciąż słyszanych, mitów o psiakach. Jest to jednak całkowita nieprawda, o czym Twój weterynarz powinien wiedzieć. Jeśli suczka nie jest hodowlana, a my sami nie prowadzimy hodowli warto wykastrować naszą przyjaciółkę. Zapobiegniemy w ten sposób wielu chorobom.

Rozmnożenie wcale nie uchroni naszego psa, a może go nawet narazić na różne choroby, w tym bolesne i śmiertelne ropomaciczne. Suczki wcale nie odczuwają radości z posiadania szczeniąt, a kierują się wyłącznie instynktem, który to ujawnia się dopiero podczas porodu.

Pytania do weterynarza: czym karmić psa?

Niestety na studiach weterynaryjnych jest tylko dwadzieścia godzin z paszoznawstwa, zatem weterynarz to nie dietetyk. O ile lekarz sam, nie postanowił poszerzyć swojej wiedzy na przykład kursami czy szkoleniami, nie wie on prawie nic o żywieniu.

Pies to mięsożerca, zatem karmy ze złym składem są dla niego po prostu nieodpowiednie. Niestety w gabinetach często polecane są karmy, za które weterynarze dostają premie lub wyposażenie do kliniki, nie koniecznie są one dobre dla naszych psiaków.

Pytania do weterynarza: czy kundelki są zdrowsze od psów rasowych?

To kolejny stereotyp, który niestety wciąż jest obecny w naszym świecie. Weterynarz powinien wiedzieć o tym, że wcale nasz kundelek nie musi być zdrowszy od rasowego psa. Zdrowie zwierzęcia składa się z wielu czynników.

Jest zależne od żywienia, stylu życia, rodziców psa, pochodzenia. Nie ma jednak określonej reguły, która mówi, że pies z hodowli będzie bardziej chorowity niż kundelek.