Psy

Wiecznie uśmiechnięty biały pies

 

West highland white terrier wiecznie uśmiechnięty biały pies Poznaj go bliżej

West Highland White Terrier to nie tylko piękna rasa, ale także maskotka karmy Cesar. Te figlarne psy są szybkimi myśliwymi o charakterystycznym śnieżnobiałym umaszczeniu. Pierwotnie rasa ta została wyhodowana do polowania na lisy i inne stworzenia o brązowym umaszczeniu. Obecnie jednak jest uważana za zwierzę domowe ze względu na swój wiecznie uśmiechnięty charakter i szybkość.

Podstawowe informacje

Poniżej znajdują się podstawowe informacje o West Highland White Terrier. Aby lepiej poznać styl życia westie, warto porównać go z innymi rasami psów. Oto kilka podstawowych faktów na temat tej szkockiej rasy psów. Jeśli chcesz go mieć, powinieneś wiedzieć, że pies ten charakteryzuje się wysoką izolacją i puszystą sierścią. Z tego powodu wymaga regularnej pielęgnacji i rozczesywania.

West Highland White Terrier jest niezwykle inteligentną i czujną rasą. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jak sama nazwa wskazuje, terier ten jest często nazywany „Westie”. Historycznie rasa ta została wyhodowana do polowania na robactwo, lisy i inne stworzenia. Jednak ich dzisiejsza popularność wykracza poza umiejętności myśliwskie. I nie potrzebują do tego dużo przestrzeni.

West Highland White Terrier ma długi ogon w kształcie marchewki. W przeciwieństwie do innych ras, nigdy nie jest on zadarty i nosi się go wysoko na głowie. Westie ma mocny chód i napęd, jest zwarty i dobrze zrównoważony. Dobrze dogaduje się z innymi psami i dziećmi. Szkolenie tej rasy nie jest jednak łatwe. Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tej rasie.

Mimo że westy są stosunkowo odpornymi małymi psami, nadal wymagają regularnej pielęgnacji. Aby uzyskać profesjonalny wygląd, należy strzyc sierść co cztery do sześciu tygodni. Szczotkowanie sierści ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania jak najlepszego wyglądu sierści Westie. Codzienne szczotkowanie psa sprawi, że jego sierść będzie wyglądać świeżo i zdrowo. Należy również wiedzieć, że mycie psa Westie może powodować alergie, dlatego przed zakupem upewnij się, że skonsultujesz się z lekarzem weterynarii.

White terrier – opis rasy i wygląd

West Highland White Terrier to piękna rasa, która po raz pierwszy została pokazana na wystawach psów w Szkocji w 1896 roku. Jej popularność szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje, a w 1907 roku rasa została oficjalnie uznana przez Kennel Club of England (AKC). AKC, czyli Amerykański Związek Kynologiczny, uznał tę rasę w 1908 roku. Od tego czasu westie jest popularnym zwierzęciem domowym w całej Ameryce.

Sierść west highland white teriera jest łatwa do rozpoznania dzięki charakterystycznemu białemu futru. Sierść ta ma szorstką warstwę zewnętrzną i miękki podszerstek. Wymagają one regularnego szczotkowania i wyrywania martwych włosów. AKC akceptuje wyłącznie sierść białą, ale czasami dopuszcza też pszeniczne końcówki przy twardej strukturze sierści. Sierść Westie powinna być szczotkowana codziennie.

Ogon Westie ma kształt marchewki i nigdy nie jest zadarty ani noszony wyżej niż głowa. Rasa ta jest zwarta, twarda, zwinna i ma doskonały zakres ruchu. Mimo że jest bardzo chętny do zabawy, nie jest dobrym psem dla dzieci, ponieważ może się zbytnio ekscytować, gdy zobaczy, że dzieci gonią mysz. Nie nadaje się również do rodziny z dziećmi.

W przeciwieństwie do większości terierów, westie nie jest idealnym zwierzęciem rodzinnym. Wymaga nadzoru osoby dorosłej i musi być ogrodzony, aby chronić swoje terytorium. Zaleca się, aby dzieci miały co najmniej siedem lat, kiedy po raz pierwszy zapoznają się z Westie. Jeśli jednak dzieci są wystarczająco duże, westie jest doskonałym zwierzęciem dla rodziny. Nie wymaga on zbyt częstej pielęgnacji, ale potrzebuje około piętnastu do trzydziestu minut ruchu dziennie. Na koniec warto zauważyć, że istnieje kilka genetycznych problemów zdrowotnych związanych z Westie, dlatego przed adopcją należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w tej sprawie.

West terrier – charakter

Niewydolność serca jest główną przyczyną śmierci West Highland White Terrierów w ich złotym wieku. Większość problemów z sercem wynika ze słabej zastawki, która pozwala krwi przeciekać wokół niej i obciążać serce. Chociaż objawy są zazwyczaj minimalne, niektóre z nich mogą wskazywać na poważniejszy problem. Aby ustalić, czy Twój West Highland White Terrier cierpi na tę przypadłość, lekarz weterynarii przeprowadzi serię badań, w tym pełną morfologię krwi.

Przeciętny West Highland White Terrier waży od 13 do 19 funtów i mierzy od 10 do 11 cali przy łopatce. Psy tej rasy są prawdziwymi terierami pracującymi, a ich twarda, podwójna sierść jest przystosowana do trudnych warunków terenowych panujących na Wyżynie Szkockiej. Ci, którzy posiadają Westies wiedzą, że są one bardzo wymagające w szkoleniu, ale łatwo je też rozpieścić, jeśli się na to pozwoli.

Chociaż Westies są znane z tego, że dobrze polują na szkodniki, mają też pewne pomysły na zabawę. Należą do nich kopanie i gonienie za przedmiotami. Z nadzorem, cechy te można opanować, pod warunkiem, że jesteś w stanie je kontrolować. West Highland White Terrier może być doskonałym zwierzęciem dla aktywnej rodziny. Może być jednak również nieco zaborczy, co sprawia, że jest trudny do zaakceptowania przez rodziny z małymi dziećmi lub innymi zwierzętami domowymi.

Osobowość West Highland White Terriera jest jednym z najbardziej urzekających aspektów tej rasy. Jest to jeden z niewielu psów, które dogadują się z każdym i są prawdziwymi przyjaciółmi. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów są niezwykle energiczne i odważne. Choć może Ci się wydawać, że są mniejsze od wyżła, są dwa razy wyższe i o połowę przystojniejsze. Jednak pomimo swoich rozmiarów, West Highland Teriery są niezwykle kochane i towarzyskie.

West white terrier – choroby i długość życia

Dziewięcioletnia kastrowana West Highland white terierka od 2 miesięcy cierpiała na senność, nietolerancję wysiłku fizycznego i kaszel. Jej objawy kliniczne postępowały w tym czasie, pomimo profilaktyki przeciw nicieniom sercowym. Historia jej podróży i narażenia na czynniki toksyczne nie była znana. W badaniu radiologicznym klatki piersiowej kaszel nie był wywoływany przez palpację tchawicy. Z drugiej strony, dorso-wentralne i boczne zdjęcia radiologiczne klatki piersiowej ujawniły uogólniony śródmiąższowy wzór w płucach.

Jedną z najczęściej występujących chorób u West Highland White Terrierów jest miedziowe zapalenie wątroby, stan, który prowadzi do nagromadzenia miedzi w wątrobie. Nieleczona choroba może doprowadzić do niewydolności wątroby. U większości psów dotkniętych tą chorobą objawy żółtaczki pojawiają się między drugim a czwartym rokiem życia. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nietypowych objawów należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Jeśli zauważysz nietypowe swędzenie lub utratę sierści, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Mimo że rasa ta jest stosunkowo powszechna w Wielkiej Brytanii, zdarzają się u niej pewne choroby. Częste są choroby uszu, przerośnięte paznokcie i alergiczne choroby skóry. U WHWT może również wystąpić otyłość. Chociaż częstość występowania tych chorób jest stosunkowo niska, problemy te są na tyle powszechne, że można przewidzieć ich długość życia. Ten artykuł dostarczy przydatnych informacji właścicielom i lekarzom weterynarii. Być może będziesz zaskoczony, dowiadując się o nowej rasie psów, o której w innym przypadku nigdy byś nie słyszał.

Niestety, duża część psów rasy Westies umiera na niewydolność serca w swoich złotych latach. Większość przypadków chorób serca u psów wynika z osłabienia zastawki serca, co powoduje cofanie się krwi wokół serca i jego obciążenie. Chociaż choroba ta jest często nieuleczalna, istnieją metody leczenia i zabiegi pozwalające rozwiązać te problemy. Jednym z takich zabiegów jest terapia pulsującym polem elektromagnetycznym (PEMF), w której wykorzystuje się impulsy energii o niskim poziomie, stymulujące serce do wywołania reakcji podobnej do szmeru.

West highland white terrier – pielęgnacja

Pielęgnacja psa rasy West Highland White Terrier jest ważna dla jego ogólnego zdrowia. Sierść tej szkockiej rasy jest żylasta i izolacyjna, z szorstką warstwą zewnętrzną i miękkim podszerstkiem. Sierść musi być regularnie szczotkowana i trymowana co miesiąc, w zależności od poziomu aktywności. Kąpiel może odbywać się częściej, ale należy stopniowo zwiększać częstotliwość kąpieli. Aby ułatwić Twojemu westie pielęgnację, możesz organizować krótkie sesje każdego wieczoru. Kiedy pies się uspokoi, podawaj mu smakołyki.

Sierść West Highland White Terriera jest dwuwarstwowa, z szorstką, wełnistą warstwą zewnętrzną, która służy jako bariera ochronna, i bardziej miękkim podszerstkiem. Codzienne szczotkowanie zapobiegnie tworzeniu się mat i sprawi, że sierść nie będzie zawijała się na meblach. Regularne rozczesywanie wzmocni sierść i zwiększy jej przydatność użytkową. Pielęgnacja westie jest taka sama jak pielęgnacja innych ras terierów. Psa można zabierać do groomera raz na sześć tygodni w celu profesjonalnego rozczesania sierści, co zapewnia idealne dopasowanie.

Aby utrzymać puszystą, białą sierść West Highland White Terriera, należy zabierać go do salonu groomerskiego na regularne kąpiele i regularne szczotkowanie. Możesz także spróbować umyć Westie ręcznie w domu lub, jeśli wolisz, w salonie pielęgnacji psów. Pielęgnacja Westie jest łatwa, a Twój Westie będzie zachwycony uwagą!

Westie nie wymaga rozbudowanej rutyny pielęgnacyjnej. Westie może być strzyżony ręcznie lub, jeśli jesteś doświadczonym właścicielem, możesz go przycinać. Tak czy inaczej, pamiętaj o codziennym przycinaniu włosów wokół twarzy. Możesz również użyć nożyczek do przycinania włosów wokół odbytu, ponieważ bardzo łatwo jest przeoczyć tę część pielęgnacji.

string(15) "sidebar_layouts" 1