wiewiórka

Wiewiórka należy do gatunku gryzonia z rodziny wiewiórkowatych. W Polsce chronioną częściowo odmianą tegoż gryzonia jest wiewiórka pospolita. Możemy ją spotkać w parkach i na cmentarzach. Jeśli akurat posiadamy jakieś jedzenie, to pewne, że zwierzątko odważy się do nas podejść i zaszczycić nas swoją obecnością. Nic więc dziwnego, że zwierzak stał się gwiazdą sesji zdjęciowej.  Sami zobaczcie to zdjęcie. Według mnie wiewiór dodał mu niesamowitego uroku. 

Wiewiórka: co muszę o niej wiedzieć, a jeszcze tego nie wiedziałem?

Wiewiórka jest zwierzęciem częściowo chronionym w naszym kraju. Jednak parę lat temu była chroniona całkowicie, dopiero od 2014 ochrona stała się częściowa. Na Wyspach Brytyjskich oraz w północnych Włoszech wiewiórka pospolita zagrożona jest z powodu ekspansji wiewiórki szarej, inwazyjnego gatunku sprowadzonego z Ameryki Północnej. Wypiera on rodzimy takson konkurując o zasoby środowiska oraz z powodu roznoszenia śmiertelnego dla wiewiórki pospolitej wirusa Squirrel poxvirus. Zamieszkuje przeważnie dziuple w drzewach, do których znosi porosty i mchy. Zdarza się, że wybiera na swe domostwo ptasie gniazda dobudowując zadaszenie lub sama buduje gniazda z gałęzi. Gniazda znajdują się w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i drobnych gałązek i wyściela mchami.

9 ciekawostek o wiewiórce, o których nie miałeś pojęcia!

 • futro

Różnice w barwie futra doprowadziły do wyodrębnienia aż 23 podgatunków. 

 • pokarm

Wiewiórki zimą spożywają około 35 g pokarmu, a wiosną około 80 g.

 • zapasy na zimę

Wiewiórki robią zapasy na zimę w trakcie trwania jesieni

 • zwierzęta, które polują na wiewiórki, to?

Kuny i ptaki.

 • ile młodych rodzi się w jednym miocie?

Zwykle od 3 do 7 młodych.

 • tryb życia

Wiewiórki prowadzą samotny tryb życia i rzadko kiedy funkcjonują w stadzie, najczęściej dzieje się to wtedy, gdy pojawiają się młode. 

 • młode i ich zachowania

Młode wiewiórki załatwiają się tylko do ust swoich matek. Dzieje się tak, ponieważ dzięki temu samica może wynieść odchody z daleka od małych, aby pozbyć się zapachu mogącego zwabić drapieżnika.

 • czy zęby wiewiórki przestają rosnąć?

Nie, zęby wiewiórek nigdy nie przestają rosnąć. Zwierzęta te spiłowują je sobie poprzez spożywanie żołędzi i innych twardszych pokarmów. 

 • wiewiórki były nawet aresztowane

W 2007 roku irański wywiad aresztował 14 wiewiórek poruszających się w pasie przygranicznym. Przedstawiciele władz twierdzą, że gryzonie próbowały przemycić zachodni sprzęt szpiegowski, by walczyć z Państwem Islamskim. 

Zobacz także:

 1. Najbardziej uroczy pacjenci. Smutny i rozczulający widok jednocześnie
 2. Kociak ma pękniętą czaszkę i zmiażdżony nos. Nie mają go jak uratować
 3. Skatowany pies był przekonany, że zasługuje na śmierć. Wstrząsająca historia