Wildcat haven

Wildcat Haven to grupa konserwatorów zajmujących się ratowaniem zwierząt. Organizacja działa na terenie Szkocji. Uratowała już wiele zwierzęcych istnień, jednak ich ostatnia akcja ratunkowa zaskoczyła dosłownie wszystkich. Nikt nie spodziewał się tego, co się wydarzyło. Myśleli, że uratowali zwykłe kotki.

Wildcat Haven uratowało kilka dzikich zwierząt

Wildcat Haven to szkocka organizacja działająca na rzecz poprawy losu dzikich kotów. Jakiś czas temu pochwalili się swoją akcją ratunkową. Wszyscy byli przekonani, że odratowane zwierzaki są jedynie kolejnymi nieudomowionymi kotami. Okazało się jednak, że niezupełnie tak jest. 

– Będą wychowane w ogromnym leśnym ogrodzeniu z minimalnym kontaktem z człowiekiem i najlepszą opieką weterynaryjną, aby zapewnić, że zostaną z powodzeniem wypuszczone z powrotem na wolność, gdy tylko będą wystarczająco dorosłe by żyć samodzielnie.- czytamy w oświadczeniu wydanym przez organizację

Jakie zwierzęta zostały uratowane?

Akcja ratunkowa wraz z odłowieniem kociaków, została przeprowadzona na chwilę po opublikowaniu z bardzo dużym kotem, który przechadzał się po lesie. Wiadomo, że zwierzak ten krąży po jednym ze szkockich lasów. Szacuje się, że zwierzak może mieć do 4 stóp długości i należy prawdopodobnie do największych sfilmowanych kotów. Drapieżnik został nagrany przy pomocy ukrytej kamery w lesie Clashindarroch w Aberdeenshire. Kociaki uratowane przez Wildcast Haven są najprawdopodobniej dziećmi dzikiego kota z nagrania. Zaliczane są do gatunku szkockich żbików. 

Szkocki żbik: co to za zwierzę?

Jest podgatunkiem żbika europejskiego. Gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych, po raz pierwszy opisany został w 1758 roku, na podstawie wyglądu kota domowego. Obecną nazwę nadał żbikowi w 1775 roku niemiecki przyrodnik Schreber, który w Niemczech obserwował zwierzę w naturze. Zamieszkuje gęste lasy obszarów górskich. Żbik żywi się  małymi ssakami, gryzoniami, ptakami, rybami, żabami, małymi sarnami, jelonkami i jagniętami, a czasem nawet polują na owady.

Gatunek wymarły?

Szkocki żbik jest jedynym ojczystym członkiem rodziny kotów, który wciąż znajduje się na wolności w Wielkiej Brytanii i jest gatunkiem chronionym. Szacuje się, że na wolności zostało ich zaledwie 35. Według Szkockiego Stowarzyszenia Dzikich Zwierząt, gatunek żbików należy do jednego z najrzadszych zwierząt na świecie. Inne badania wskazują jednak na mniej krytyczną liczbę 400 sztuk. Wiele żbików rozmnaża się z udomowionymi kotami, przez co oba gatunki mieszają się ze sobą. 

Żbik szkocki

Zobacz także:

  1. Znaleźli kotka wielkości łyżeczki. Jego uroczy wzrost jest efektem choroby
  2. Zabił bestialsko swojego psa nożem. Jego ciało znaleziono w torbie
  3. Połamane nogi w 10 miejscach. Sadyści wyrzucili go z pędzącego samochodu