Każdego roku ludzie produkują blisko 300 milionów ton plastiku. Połowa z tego używana jest tylko raz – jako worki i opakowania. Tylko 10% z tego poddawanych jest recyklingowi, a reszta trafia na wysypiska śmieci, do rzek i lasów. Skala zanieczyszczeń produkowanych przez ludzi jest przeogromna. Powinniśmy większą uwagę przywiązywać do recyklingu lub segregowania śmieci – można przecież plastikowej butelki po wodzie użyć kilka razy. Sytuacja, która spotkała wilka żyjącego w Indiach tym bardziej powinna dać nam do myślenia. To, że wilk nie mógł jeść i pić przez kilka dni jest winą człowieka. 

Wilk głodował, bo jego głowa utknęła w plastikowym pojemniku

Po zwierzaku widać było niedożywienie i wielkie przerażenie. Przez pudełko, w którym utknęła głowa zwierzęcia, wilk nie mógł jeść i pić przez kilka dni. To był naprawdę przykry widok.

Wilk został zauważony przez grupę turystów, a konkretnie przez Tanaya Panpalia. Ten fakt jest wyjątkowy, wilki często stronią od towarzystwa ludzi. To wskazuje, że pomoc była mu naprawdę potrzebna.

„Poszliśmy nad jezioro, żeby zrobić zdjęcia ptakom. Mieliśmy jednak nadzieję, że uda nam się uchwycić też wilki. Kiedy zobaczyliśmy stado wilków, bardzo się ucieszyliśmy. Przez jakiś czas za nimi podążaliśmy, żeby zrobić im zdjęcia. Niestety w pewnym momencie zobaczyliśmy wilka z pojemnikiem na głowie. Nie wyglądał dobrze. Pozostałe wilki cały czas uważnie nas obserwowały. Trochę się baliśmy.” – mówi Tanay.

Wiedzieli, że muszą zareagować

Mężczyzna zadzwonił do Wydziału Lasów Nagpur, a pozostali turyści spędzili dwie godziny na próbie złapania zwierzaka. Po telefonie Panpalia na miejscu pojawiła się ekipa ratunkowa. Wolontariuszom udało sie złapać zwierzę, na początku odcięli róg pojemnika, by łatwiej było go zdjąć z głowy wilka. Na szczęście akcja przebiegła pomyślnie. Następnie wilk został schłodzony wodą i wypuszczony na wolność, by móc dołączyć do reszty watahy.

Plastikowe pojemniki są używane przez lokalnych mieszkańców do przechowywania żywności

Cała ta sytuacja powinna nam pokazać, że warto zastąpić plastik, np. szkłem. Może być on źródłem zagrożenia dla ludzi i zwierząt. A jeśli nie weźmiemy sprawy w swoje ręce – niedługo cały świat będzie z plastiku i nie będzie na nim miejsca dla nas, roślin i zwierząt.

„Mieszkańcy wyrzucają nieużywane pojemniki tam, gdzie chcą. Przez taką bezmyślność często cierpią dzikie zwierzaki. Byłem smutny widząc, jak tak piękne zwierzę cierpi przez ludzką ignorancję. Ten wilk mógł nawet umrzeć. Całe szczęście, że wszystko dobrze się skończyło.” – dodał Tanay.

Pictured: The wolf with the plastic bottle on its head.
Pictured: The friends tend to the wolf.
Pictured: The wolf with the plastic bottle on its head.

Zobacz także:

  1. Pies porzucony w lesie. Pies przez 3 dni wył i prosił o pomoc
  2. Lista niepokojących objawów u psa. Naucz się je rozpoznawać
  3. Masz kociego seniora? Ważne informacje