wychowanie psa

Wychowanie psa nie należy do najprostszych rzeczy w życiu. Kiedy w naszym domu pojawia się szczeniak lub dorosły, adoptowany psiak, to życie wywraca się do góry nogami. Szukamy informacji o wychowaniu i tresowaniu w internecie, czytamy, pytamy, ale niestety nadal popełniamy błędy i krzywdzimy psiaki — często nieświadomie. Sprawdź, czy nie popełniasz, któregoś z tych błędów.

Wychowanie psa zaczyna się w jego pierwszych tygodniach życia. Wtedy następuje proces socjalizacji czworonoga, który warunkuje najczęściej jego charakter oraz podejście do ludzi i świata. Jednak nie zmienia to faktu, że dorosłe psiaki też można wychowywać i uczyć nowych rzeczy, to może wszakże trochę trudniejsze.

Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy

1. Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy — zostawianie psa pod sklepem

Pies w obcym otoczeniu, przed sklepem nie czuje się komfortowo. Jest narażony na atak ze strony innego czworonoga oraz ograniczone pole obrony. Nie możemy być pewni tego, że pupilowi podczas naszych zakupów krzywdy nie zrobi jakiś człowiek bądź go nie ukradnie. Dodatkowo, ilość bodźców mocno stresuje czworonoga, zwłaszcza jeśli obok nie ma jego właściciela, który mógłby go obronić.

2. Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy — przestrzeń domu niedostosowana do czworonoga.

Przygarnięcie szczeniaka pod swój dach często wiąże się ze stratami. Małego psa swędzą wyrzynające się ząbki, mały pies dużo szybciej się nudzi niż dorosły osobnik. Ważne, że miejsce, w którym będzie mieszkał pies będzie dla niego bezpieczne. Powinniśmy ograniczyć dostęp do drogocennych (w trosce o nas) i niebezpiecznych rzeczy. Zwłaszcza takich, którymi pies może się zatruć, udusić lub zadławić.