Wychowanie psa nie należy do najprostszych rzeczy w życiu. Kiedy w naszym domu pojawia się szczeniak lub dorosły, adoptowany psiak, to życie wywraca się do góry nogami. Szukamy informacji o wychowaniu i tresowaniu w internecie, czytamy, pytamy, ale niestety nadal popełniamy błędy i krzywdzimy psiaki — często nieświadomie. Sprawdź, czy nie popełniasz, któregoś z tych błędów.

Wychowanie psa zaczyna się w jego pierwszych tygodniach życia. Wtedy następuje proces socjalizacji czworonoga, który warunkuje najczęściej jego charakter oraz podejście do ludzi i świata. Jednak nie zmienia to faktu, że dorosłe psiaki też można wychowywać i uczyć nowych rzeczy, to może wszakże trochę trudniejsze.

Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy

1. Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy — zostawianie psa pod sklepem

Pies w obcym otoczeniu, przed sklepem nie czuje się komfortowo. Jest narażony na atak ze strony innego czworonoga oraz ograniczone pole obrony. Nie możemy być pewni tego, że pupilowi podczas naszych zakupów krzywdy nie zrobi jakiś człowiek bądź go nie ukradnie. Dodatkowo, ilość bodźców mocno stresuje czworonoga, zwłaszcza jeśli obok nie ma jego właściciela, który mógłby go obronić.

2. Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy — przestrzeń domu niedostosowana do czworonoga.

Przygarnięcie szczeniaka pod swój dach często wiąże się ze stratami. Małego psa swędzą wyrzynające się ząbki, mały pies dużo szybciej się nudzi niż dorosły osobnik. Ważne, że miejsce, w którym będzie mieszkał pies będzie dla niego bezpieczne. Powinniśmy ograniczyć dostęp do drogocennych (w trosce o nas) i niebezpiecznych rzeczy. Zwłaszcza takich, którymi pies może się zatruć, udusić lub zadławić.

3. Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy — zmuszanie psa do interakcji z innymi psami lub całkowite odcięcie od osobników jego gatunku

Nie możemy psa zmuszać do zabaw z innymi psami jeśli nie ma na to ochoty. To samo tyczy się ograniczania jego kontaktu w momencie kiedy pies kipi energią i najbardziej skory jest do psot i figlów. Psy są zwierzętami stadnymi, do prawidłowej socjalizacji potrzebuje kontaktu ze swoimi pobratymcami. Trzeba mimo wszystko brać poprawkę na różnicę w charakterach konkretnych psów – nie wszystkie psy są nieustannie nastawione na zabawę i kontakt z otoczeniem. Niektóre wolą samotnie eksplorować świat i tylko od czasu do czasu mają ochotę na bliższy kontakt z drugim, mokrym noskiem.

4. Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy — wybór rasy bez zapoznania się z jej potrzebami

Jeśli decydujesz się na psa w typie rasy border collie lub charta musisz mieć świadomość, że te psy potrzebuję bardzo dużo ruchu, a border collie konkretnej pracy. Idealnymi zajęciami dla bordera będzie frisbee lub agillity. Jeśli uwielbiasz trackingi i piesze, długie wycieczki nie decyduj się przypadkiem na maltańczyka lub mopsa. Maltańczyk to uroczy, biały kanapowiec, który najlepiej będzie czuł się w parku, w domu, ale na pewno nie na 25 kilometrowej wycieczce. Mopsy ze względu na budowę swojego ciała nie są przystosowane do wysiłku fizycznego. Budowa jego pyszczka utrudnia mu oddychanie, a dość słabe serduszko zdecydowanie obniża jego wydolność.

5. Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy — pocieszanie psa w czasie burzy czy salwy fajerwerków

Jest to typowe utrwalanie negatywnych zachowań. Pies pocieszany w trakcie strachu odbiera to jako pochwałę. Pies nie ma na tyle rozbudowanej świadomości, żeby wiedzieć, że chcesz go tylko wesprzeć w trudnej sytuacji. Pocieszanie może tylko utrwalić i nasilić stany lękowe u czworonoga.

6. Wychowanie psa: typowe błędy psiarzy — wprowadzenie nowego zwierzęcia bez najmniejszej socjalizacji

Pies jest zwierzęciem terytorialnym. Każdy pewnie zauważył, że pies mocno broni drzwi do mieszkania, szczeka na obcych, a jeśli posiada ogród to bardzo często nie załatwia w nim swoich potrzeb. Dlatego jeśli zamierzacie wprowadzić nowego pupila na jego teren powinniście zacząć powoli. Najpierw przynieść do domu rzeczy nowego zwierzątka, żeby pies mógł się zapoznać z zapachem, następnie zapoznać psy na spacerze, pierwsze wejście do domu także powinno być wspólne. Gwarantujemy, że oszczędzi Wam to wielu problemu, a i Wasz pies na tym skorzysta i zmiana będzie dla niego łatwiejsza do zaakceptowania.