wzrok u psa

Wzrok u psa, podobnie jak u ludzi czy innych żywych stworzeń jest bardzo ważny. Jednak o ile człowiek jest w stanie sam zadbać o swój wzrok, o tyle nasz czworonożny przyjaciel już nie. Dlatego też to my, jako ich opiekunowie powinniśmy o to zadbać. 

Wzrok u psa jest niezwykle ważny. Odpowiednia profilaktyka może zapobiec wystąpieniu wielu chorób. Jak zadbać o wzrok naszego ukochanego pupila? I co powinniśmy wiedzieć na jego temat? 

Wzrok psa. Czy pies nas widzi i rozpoznaje? 

Kiedyś zostało przeprowadzone badanie, które miało wykazać czy pies jest w stanie powiązać nazwę z przedmiotem. Naukowcy dowiedli wówczas, że tak. Istnieje taka możliwość. Nasze czworonogi działają pod tym względem na podobnej zasadzie, co ludzie. Co to oznacza? Jeśli usłyszą jakąś nazwę, to automatycznie widzą w myślach daną rzecz, bądź osobę. Jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest ten mówiący o tym, że psiak wcześniej musi zostać nauczony tego, co dana nazwa oznacza. 

Wiadomo, że psy wbrew temu, co się uważa, mają całkiem dobry zmysł wzroku. Pozwala im on na widzenie w ciemnościach. Zwierzęta widzą nas i rozpoznają. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdy pies, widząc na ulicy kogoś podobnego do swojego opiekuna, merdał ogonem. Jednak należy pamiętać, że jeśli pies zachoruje i straci wzrok, nie przestanie nas rozpoznawać. Dlaczego? Ma bowiem bardzo dobry zmysł węchu, który pozwoli im na odróżnienie swojego ukochanego człowieka. 

Wzrok u psa. Co zrobić, kiedy pies traci wzrok? 

Zdaniem wielu specjalistów, pies, który utracił wzrok, ma się całkiem dobrze. Ponoć nie doskwiera mu to aż tak bardzo. 

– Psy, które utraciły wzrok, jeśli tylko mają dobry węch i słuch, całkiem dobrze potrafią sobie radzić w codziennym życiu — mówi okulista, lekarz weterynarii Paweł Stefanowicz, właściciel Przychodni Weterynaryjnej Retina w Krakowie.

Warto pamiętać, że wzrok choć ważny, jest u psa dopiero trzecim zmysłem. O wiele ważniejsze są węch i słuch. Tym samym niedowidzenie czy ślepota nie oznaczają dla naszych czworonogów takiego samego inwalidztwa jak choćby dla ludzi.