york

York to bardzo popularna rasa psów. Niestety w ostatnich czasach to właśnie ludzie kompletnie popsuli te psy, traktując je jako słodkie, małe pieski na kolanka i do miziania. Czy naprawdę takie są? A może to człowiek źle je odbiera?

York to niewielki piesek, który według klasyfikacji amerykańskiej należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Jednak wiele osób mylnie twierdzi, iż te psy nie potrzebują dużo ruchu, a najlepiej czułą się w zaciszu domowym.

York terrier. Ile żyją yorki?

Z czym kojarzy nam się York? Z małym psem, który obszczekuje wszystko wokół, rzuca się na większe, mniejsze i nawet równe siebie psy. Mamy wrażenie, iż te psy nigdy się nie zamykają, a jedyne co robią, to ciągle szczekają. Z tego też powodu wiele osób bardzo nieprzychylnie patrzy na rasę, tym samym nazywając te zwierzęta „szczurami” lub „szczurołapami”.

No właśnie, szczury. Jest w tym nieco prawdy, ponieważ w średniowieczu nasze ukochane Yorki służyły do łapania szczurów w piwnicach i na dworach. Mają więc one dość silny instynkt łowiecki. Przykład? Sama miałam psa tej rasy, a moja młodsza siostra chomiki. Ten mały psiak był w stanie rozwalić chomikom klatkę, po czym urządzić sobie polowanie na te gryzione w domu.

Są to mimo wszystko terriery, czyli psy o niespożytych pokładach energii. Cenią sobie ruch, dużo ruchu, na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Terriery to psy myśliwskie, które doskonale radzą sobie podczas polowań oraz mają naturalne skłonności do atakowania przeciwnika.