Jaka powinna być zabawka dla psa? Czym powinniśmy kierować się przy jej wyborze? Czy istnieją zabawki, które mogą skrzywdzić psa? 

Po pierwsze: zabawki dobieramy indywidualnie

Psy między sobą się różnią. Jedne wolą piłki, inne frisbee, a jeszcze inne będą gustować z psich maskotkach. Zabawka powinna być przede wszystkim bezpieczna dla czworonoga. Dobrana wielkością do psa i jego pyska, żeby nie mógł jej połknąć oraz stworzona z materiału, który mu nie zaszkodzi. Problematyczne są także maskotki, które docelowo powinny należeć do dzieci – pies może zadławić się plastikowym okiem czy noskiem takiego pluszaka.

Po drugie: zabawka dla psa powinna być funkcjonalna

Co to oznacza? Pies powinien mieć przyjemność z zabawy. Jeśli jest to zabawka do wspólnej zabawy z czworonogiem, jej użytkowanie powinno być nieproblematyczne i łatwe dla obu stron. Jeśli zabawka ma zająć psa – wybór pozostawiamy indywidualnym preferencjom czworonoga.

Dodatkowo ważne jest jakie emocje i pobudzenie powoduje u psa zabawa daną zabawką.

Co z piszczącymi zabawkami?

Jeśli pies ładnie i chętnie bawi piszczącymi zabawkami – nie ma przeciwwskazań. Jeśli natomiast pies zaczyna zachowywać się dziwnie, agresywnie lub widać po nim nienaturalne pobudzenie – warto unikać takich zabawek.

Zabawki dla psa na inteligencję

Twój pies szybko się nudzi? Polecamy zabawki na inteligencję. Stają się one coraz bardziej popularne – tanie zabawki dla zwierząt, nawet te na inteligencje są już dostępne w internetowych sklepach zoologicznych. Są to zabawki, które zmuszają psa do używania wszystkich zmysłów i jednocześnie je wyostrzają. Zasada ich działania: są to proste mechanizmy, które zmuszają psa do odrobiny cierpliwości i wytężenia psiego mózgu w celu zdobycia smakowitej nagrody. Nie dość, że rozwijają intelekt czworonoga, dodatkowo go męczą psychicznie – dzięki temu lepiej śpi.

Wnioski? Zabawka dla psa powinna być dobierana zawsze indywidualnie. Wszystko zależy od predyspozycji, temperamentu i preferencji czworonoga.

Zobacz także:

  1. Największy mit o psach, w który wierzymy! Nie dajcie się na niego nabrać
  2. Bestia w ludzkim ciele! Obciął łapy psa sąsiada żeby się zemścić za błahostkę
  3. NIE POPEŁNIAJCIE TEGO BŁĘDU PRZY KARMIENIU PSA! SKRZYWDZICIE GO