Zachowania psów potrafią być bardzo dziwne. Często dla nas, niezrozumiane i nietypowe. Niestety ludzie mają dość duży problem z antropomorfizacja, czyli przypisywaniem ludzkich zachowań, cech oraz charakteru naszym czworonożnym przyjaciołom. Zastanawiasz się czemu pies na Ciebie patrzy lub czemu szczeniak chowa się za nogami?

Zachowania psów wcale nie muszą być wielką niewiadomą. Niektóre z nich mogą okazać się prostsze niż nam się wydaje. Poniżej znajdziecie siedem psich zachowań, które często bywają błędnie interpretowane. 

Mowa ciała psa, czyli jak rozumieć zachowania psiaków?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twój pies reaguje, aż tak dużą ekscytacją na słowo “spacer”? Psy podobnie jak człowiek, delfin, małpa czy papuga rozumieją wiele słów. Rekordzista znał ich ponad 100! Naukowcy mówią o zgadywaniu znaczenia słowa na postawie obiektu, który jest używany. Jeśli mówimy słowo “spacer” trzymając w ręku smycz lub zmierzając z psem w stronę drzwi. Po czasie pies zaczyna rozumieć, że wypowiadane słowo oznacza, że za chwile będzie mógł hasać przy boku swojego właściciela.

Zachowania psów: dlaczego pies ziewa zaraz po mnie?

Dlaczego pies ziewa, kiedy robi to też właściciel? Badania w czasopiśmie Biology Letters, mówią, że ziewanie jest emocjonalną zarazą. Co najważniejsze, naukowcy piszą, że pies, który ziewa w takim samym czasie jak i właściciel jest oznaką empatii. Uważa się także, że ziewanie, podczas stresującej dla niego sytuacji, niejako go uspokaja.

Zachowania psów: dlaczego pies odwraca głowę, gdy go przytulam?

Dlaczego pies odwraca się, gdy próbujemy go przytulić? Według Julie Hecht badacza, który zajmuje się zwierzętami u psów możemy wyróżnić trzy typowe objawy stresu takie jak odwracanie głowy, pokazanie białek ich oczy lub obniżenie uszu. Większość psów, do których przytula się właściciel, pokazuje właśnie te objawy.

Zachowania psów: dlaczego pies ciągle na mnie patrzy?

Dlaczego mój pies ma ze mną konkurs gapiów? Twój pies patrzy na Ciebie i nie wiesz dlaczego? Jedno z badań wykazało, że psy dłużej patrzyły na wizerunki psów, w których ich mimika pasowała do emocjonalnego tonu dźwięku, który był grany w tym samym czasie. Przewlekłe spojrzenie może wskazywać, że twój pies przetwarza pasujące sygnały emocjonalne, które mu dajesz, takie jak uśmiech i poklepywanie po głowie.

Zachowania psów: dlaczego pies wącha innych ludzi?

Dlaczego mój pies wącha innych ludzi? Psi nos i węch jest jednym z najważniejszych instynktów dla psa. Dzięki temu, że wąchają otrzymują mnóstwo informacji o swoim otoczeniu. Kiedy psy wąchały zapach znajomego, część ich mózgów połączona z nagrodami za przetwarzanie wykazywała wzmożoną aktywność. Właśnie dlatego Twój pies może uporczywie wąchać Twoich przyjaciół.

Zachowania psów: dlaczego pies chowa się za moimi nogami?

Dlaczego psy chowają się za nogami ludzi? Pies, który chowa się za Twoimi nogami najpewniej czegoś się boi. Może to robić w domu czy na spacerach. Behawioralne badania sugerują, że psy są jedynymi udomowionymi zwierzętami, które wchodzą w interakcje z ich ludźmi w podobny sposób, jak niemowlęta wchodzą w interakcje z rodzicami. Kot lub koń nie zachowają się w podobny sposób.

Zachowania psów: dlaczego pies lubi śnieg? 

Dlaczego psy kochają śnieg? Pierwsza zima dla psa może być niemałym szokiem. W końcu cały dwór jest pokryty czymś białym i mokrym, a dodatkowo zimno się jakoś zrobiło. Psy podobnie jak i dzieci, czerpią radość z zabawy w śniegu i nie ma w tym nic dziwnego. Niektóre psy wprost uwielbiają zimę, a gdy tylko spadnie śnieg biegną prosto w największą zaspę, aby tam zacząć tarzać się w białym puchu.

Zobacz także:

  1. Porzucili owczarka niemieckiego. Pies zaczął płakać jak dziecko
  2. Tanie rasowe psy? Uwaga, za ogłoszeniami kryją się sadyści
  3. Pseudohodowle: legalne machiny okrucieństwa. Ty kupujesz, psy cierpią