zachowanie kota

Zachowanie kota może zadziwiać nawet zatwardziałych i wieloletnich kociarzy. Nie raz patrzymy z wielkim zdziwieniem, na to, co wyprawia nasz mruczek i nie zawsze wszystko rozumiemy. Czy koty naprawdę są wredne? Dlaczego załatwiają się poza kuwetą? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Zachowanie kota jest dość skomplikowane, ale nie aż tak, jak niektórym się wydaje — przynajmniej w niektórych sytuacjach. Kiedy przyjrzymy się podstawowym zasadom ich działania, pochodzeniu czy naturalnym predyspozycjom, część z tych zagadek łatwo da się rozwiązać. Zaczynajmy. Choć niestety nie wszystkie, koty na długi czas pozostaną enigmatycznymi mimo bliskości z ludźmi zwierzakami. 

Zachowanie kota oczami człowieka

Zachowanie kota zależy od wielu czynników, m.in. od pierwszych tygodni życia i tego, na jakie bodźce był nastawiony czy od ilości kontaktu z człowiekiem z pierwszej fazie życia. Jest jednak więcej czynników odpowiedzialnych za kocią psychikę. Na ten moment człowiek wszystko jeszcze nie posiadał i nie zrozumiał, co powoduje, że koty na długi czas pozostaną postaciami dość zagadkowymi. 

Behawiorysta może pomóc, ale nie każdy podejmie się współpracy z kotem. Wielu specjalistów, z którymi miałam styczność, mówią, że koty są nadal na tyle enigmatyczne, że oni nie rozumieją większości ich zachowań. Całe szczęście podróż człowieka z mruczkiem trwa już od tysięcy lat, więc mimo wszystko trochę ten gatunek już poznaliśmy i nadal poznajemy. Koty także trochę bardziej otworzyły się na cżłowieka, gadają do nas i próbują się z nami nieustannie komunikować. Między sobą też rozmawiają. Przykład poniżej.