Zachowanie kota może zadziwiać nawet zatwardziałych i wieloletnich kociarzy. Nie raz patrzymy z wielkim zdziwieniem, na to, co wyprawia nasz mruczek i nie zawsze wszystko rozumiemy. Czy koty naprawdę są wredne? Dlaczego załatwiają się poza kuwetą? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Zachowanie kota jest dość skomplikowane, ale nie aż tak, jak niektórym się wydaje — przynajmniej w niektórych sytuacjach. Kiedy przyjrzymy się podstawowym zasadom ich działania, pochodzeniu czy naturalnym predyspozycjom, część z tych zagadek łatwo da się rozwiązać. Zaczynajmy. Choć niestety nie wszystkie, koty na długi czas pozostaną enigmatycznymi mimo bliskości z ludźmi zwierzakami. 

Zachowanie kota oczami człowieka

Zachowanie kota zależy od wielu czynników, m.in. od pierwszych tygodni życia i tego, na jakie bodźce był nastawiony czy od ilości kontaktu z człowiekiem z pierwszej fazie życia. Jest jednak więcej czynników odpowiedzialnych za kocią psychikę. Na ten moment człowiek wszystko jeszcze nie posiadał i nie zrozumiał, co powoduje, że koty na długi czas pozostaną postaciami dość zagadkowymi. 

Behawiorysta może pomóc, ale nie każdy podejmie się współpracy z kotem. Wielu specjalistów, z którymi miałam styczność, mówią, że koty są nadal na tyle enigmatyczne, że oni nie rozumieją większości ich zachowań. Całe szczęście podróż człowieka z mruczkiem trwa już od tysięcy lat, więc mimo wszystko trochę ten gatunek już poznaliśmy i nadal poznajemy. Koty także trochę bardziej otworzyły się na cżłowieka, gadają do nas i próbują się z nami nieustannie komunikować. Między sobą też rozmawiają. Przykład poniżej. 

Osobliwa rozmowa dwóch kotów, zaskakujące zakończenie

Na filmie, który załączony jest poniżej, widzimy dwa kociaki, które prowadzają inteligentną, zażartą dyskusję. Wyglądają na bardzo uważnych słuchaczy i ostrożnych rozmówców. Nie przerywają sobie wypowiedzi, a koniec ich rozmowy jest najbardziej z tego wszystkiego uroczy. 

Ten filmik jest jednak wyjątkowy. Koty z natury nie miauczą między sobą – ten głos zanika zaraz po pierwszych dniach życia. Mruczki jednak odkryły, że takie dźwięki niezwykle działają na człowieka. Dlaczego? Kocie miauki brzmią bardzo podobnie do dziecięcego płaczu, to powoduje, że reagujemy na nie niezwykle emocjonalnie. 

Koci behawiorysta: jak go znaleźć, gdzie szukać?

Problemy z kotem mogą powodować frustrację u jego właściciela, ale zdradzę Ci jedną tajemnicę. Zazwyczaj problemy z kotem wynikają z frustracji, tyle że jego. 

Kocich behawiorystów nadal jest mało, zwłaszcza w porównaniu z liczbą zoopsychologów i trenerów specjalizujących się w psich czworonogach. Najlepszym miejscem do poszukiwań specjalisty będą tematyczne grupy na Facebooku czy fora internetowe miłośników kotów. Warto zwrócić jednak uwagę, jakie podejście mają do zwierząt osoby, które nam doradzają. 

Wiele starych i utartych nawyków stosowanych wobec zwierząt krzywdzi je. Kiedyś te metody były uznawane za słuszne jak np. psikanie kota wodą czy wpychanie szczeniakowi mordki w mocz. Całe szczęście dział psychologii poświęcony zwierzętom cały czas się rozwija i o naszych milusińskich dowiadujemy się ciągle nowych rzeczy. Dzięki temu możemy je lepiej traktować i sprawiać, że ich życie jest przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, co zwierzak chce nam powiedzieć. A ty wiesz, co Twój kot Ci przekazuje? Te z filmiku najprawdopodobniej w bardzo spokojny rozmawiały o swojej miłości i przywiązaniu. Zakończenie jest na to dowodem. 

Zachowanie kota odpowiada na wiele pytań. Kot sika poza kuwetą albo zrzuca rzeczy z szafek? Dlaczego?

Co oznacza, że kot sika poza kuwetą? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi. Pierwszym powodem może być to, że miejsce kociej toalety jest po prostu zbyt brudne. Dotyczy to i moczu, i kupy. Drugim powodem może być coś poważniejszego, choroba. Koty załatwiają swoje potrzeby w innych miejscach z powodu bólu. Kuweta zaczyna kojarzyć im się nieprzyjemnie, więc szukają ulgi w innym miejsce. Niestety to nie działa, więc konieczna jest wizyta u weterynarza. Może to być objaw np. kamieni w nerkach lub piasku w pęcherzu, zwłaszcza jeśli występuje także krwiomocz. 

Kot sika na łóżko, kot załatwia się za kanapą

Jeśli dotyczy Cię ten problem, to powinieneś początkowo przebadać pupila. Może to być reakcja na złe samopoczucie fizyczne. Jest to także objawem kociej frustracji. A czym może być ona spowodowana? Brakiem zabaw, brakiem jakichkolwiek aktywności, brakiem kontaktu z człowiekiem. Jeśli problem powraca i mimo poświęconego czasu i badań przeprowadzonych w klinice, kot nadal sika w różnych miejscach, należy się skontaktować z behawiorystą.