Afrykański Pomór Świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Garwolinie wydał straszną decyzję! Dzisiaj o 9 rano mają być uśpione wszystkie zwierzęta z Zagrody Dzikich Zwierząt w Cyganówce. Decyzja wstrząsnęła lokalną społecznością i oburzyła internautów. Zaplanowany jest protest w obronie zwierzyńca z udziałem ekologów nie tylko z Polski. Powodem ma być Afrykański Pomór Świń – jednak z tego co wiadomo, ASF dotyka tylko świń i dzików. A nie jeleni, danieli i saren.

Apel podróżnika

Na ogrodzeniach Zagrody Dzikich Zwierząt w Cyganówce (gm. Wilga) pojawił się dramatyczny apel. „W poniedziałek ma być podjęta decyzja o zabiciu zwierząt znajdujących się w zagrodzie proszę o wsparcie i przybycie na godzinę dziewiątą” – czytamy w ogłoszeniu (pisownia oryginalna).

Uśpią dziki, daniele, jelenie

WirtualnyGarwolin.pl pierwszy dotarł do informacji na temat tej decyzji. Leśniczy Leśnictwa Cyganów, a zarazem założyciel działającej od 20 lat zagrody. Zagroda Dzikich Zwierząt w Cyganówce jest miejscem, do którego trafiają chore, potrącone czy ranne jelenie, daniele, sarny i dziki.

– Będąc na urlopie dostałem informację od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Garwolinie, że planowana jest inwentaryzacja w zagrodzie celem uśpienia zwierząt. Padło jeszcze stwierdzenie, żebym nikomu nie rozgłaszał tego – mówi w rozmowie z nami leśniczy Musiński, nie kryjąc przy tym zdenerwowania.

No niestety, nie chcemy tego nie rozgłaszać. Uważamy tę decyzję za błędną, okrutną i niezrozumiałą.

Afrykański Pomór Świń

Dzisiaj rano do Zagrody Dzikich Zwierząt ma przyjechać specjalna komisja powołana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii Andrzeja Korysia. Uśpi kilkadziesiąt zwierząt, które przebywają w zagrodzie. Jak informuje Krzysztof Musiński, powodem decyzji jest… profilaktyka w obliczu zagrożenia ASF (afrykańskim pomorem świń).

– Zwierzęta w zagrodzie stwarzają ponoć tak duże zagrożenie dla okolicznych ferm i świń – opowiada nasz rozmówca z niedowierzaniem w głosie. Paradoks decyzji polega na tym, że zwierzęta w Cyganówce są trzymane w odosobnieniu. Nie mają kontaktu z inwentarzem. W powiecie garwolińskim nie stwierdzono zachorowań na ASF.

Dodatkowy paradoks

Afrykański Pomór Świń jest chorobą dotykającą WYŁĄCZNIE trzodę, czyli dziki i świnie. Nie ma więc powodu, żeby zabijać wszystkie zwierzęta z zagrody. Chociaż, jeśli w pobliżu nie było odnotowanych ognisk ASF, świnki także powinny zachować swoje życia.

UDOSTĘPNIAJCIE! NIECH CAŁY KRAJ SIĘ DOWIE O TEJ STRASZNEJ SYTUACJI!

Jeśli ktoś ma możliwość pojawić się na proteście. Informacja ze strony magicznyzakatek.pl, jak dojechać do Zagrody:

Z Warszawy prowadzi DW 801 w stronę Puław. W miejscowości Wilga należy skręcić na Garwolin (DK 76) i po przejechaniu 4 km po lewej stronie, tuż przy samej drodze znajduje się obiekt.

  1. Psy do adopcji. Szukają ciepła, miłości i własnego człowieka
  2. Pies może się odwodnić i umrzeć. Jak zachęcić psa do picia wody?
  3. Uwaga! Koty w Polsce masowo umierają, większość właścicieli nie zauważa objawów