Zagrożone gatunki zwierząt bez naszej pomocy na pewno wyginą. Musimy zrobić coś, by odmienić ich los. W przeciwnym razie te zwierzęta na zawsze znikną z naszego kraju, a wkrótce być może w ogóle ze świata. Po prostu wyginą. 

Jakie gatunki w Polsce są zagrożone?

Jeśli się nie zmobilizujemy i nie pomożemy zwierzętom, które są uznawane za zagrożone gatunki, to z pewnością wyginą. Nie chcemy przecież, żeby nasze dzieci niektóre zwierzęta oglądały tylko na starych fotografiach. Oto gatunki, które szczególnie nas potrzebują.

Skrajnie zagrożone wyginięciem w Polsce są kozice tatrzańskie, których populacja zaczęła się zmniejszać jakiś czas temu, a teraz liczy jedynie 1000 osobników. Nie trzeba przekonywać, że to bardzo mało. Największym zagrożeniem dla nich jest m.in. nadmierna turystyka w regionach ich występowania.

Zagrożone gatunki w Polsce

Kolejny bardzo zagrożony w naszym kraju gatunek to modraszek gniady, motyl, dla którego największymi niebezpieczeństwami są: zalesienie i zarastanie drzewami i krzewami siedlisk stepowych, w których bytuje oraz wypalanie traw, a także wyłapywanie przez kolekcjonerów motyla.

Choć niewiele osób o tym wie, zagrożony jest również sokół wędrowny. Wokół jego gniazd obowiązuje strefa ochronna: 500 metrów od stycznia do lipca włącznie, 200 metrów w pozostałym okresie – tak staramy się uchronić go przed najgorszym. Do tego, że sokół wędrowny jest w tak złej sytuacji, doprowadziło m.in. stosowanie środków ochrony roślin, które u ptaków wywołały bezpłodność.

Rybitwa popielata to kolejny ptak, którego przyszłość nie rysuje się w różowych barwach. Objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. W podobnej sytuacji jest głuszec zwyczajny, któru aktualnie występuje Polsce gatunek ptaka. Obecnie występuje jeszcze w Karpatach, Puszczy Augustowskiej i Puszczy Solskiej.

Symbol medycyny i farmacji, wąż Eskulapa również zagrożony jest wyginięciem. Miejmy nadzieję, że wkrótce nie będzie jedynie symbolem lekarskim, ale pozostanie żywym stworzeniem. Podobnie jak słynny wąż, zagrożone są poczciwe susły. Do skraju wyginięcia doprowadziły je m.in. wysokie temperatury w zimę, które powodują przebudzenia tych stworzeń w czasie zimowej hibernacji.

Miejmy nadzieję, że działania władz i nasze własne, doprowadzą do poprawy sytuacji wymienionych gatunków. W końcu nie chcielibyśmy już nigdy nie zobaczyć ich na żywo, to byłaby niepowetowana strata.

Zagrożone gatunki w Polsce – pełna lista

Lista zagrożonych wyginięciem w Polsce zwierząt:

 • rybitwa popielata
 • bekas kszyk
 • cietrzew
 • ryś
 • sokół wędrowny
 • żubr europejski
 • łosoś bałtycki
 • kozica tatrzańska
 • wąż Eskulapa

Źródło: dziennikzachodni.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Skręt żołądka u psa. Jak mu zapobiec?
 2. Pies zjada kupy? Sprawdź, jak temu zaradzić.
 3. Kaganiec dla psa. Jaki wybrać?