zatrucia u psa
Takie pokaleczenie lub zatrucie u psa może być wyrokiem śmierci. Nie potrafimy zrozumieć skąd biorą się tacy zwyrodnialcy albo skąd biorą takie pomysły. Nie chcemy nawet wiedzieć co siedzi im w głowach. Uważajcie na rozrzucone i nafaszerowane gwoźdźmi, szkłem lub trutką na szczury kawałki mięsa.

Uważajcie na spacerach

– Maniek bardzo cierpiał. Proszę o ostrzeżenie mieszkańców Brzegu o zwyrodnialcu, który podkłada w okolicach Mariny i bloków mieszkalnych za Odrą kiełbasę z gwoździami – informuje internautka, pani Beata. (pisownia oryginalna)

Pani Beata jest właścicielką Mańka. Według jej relacji do zdarzenia doszło parę dni temu. Kobieta udała się ze swoim pupilem na codzienny, wieczorny spacer. Było już na tyle ciemno, że nie zdążyła w porę zauważyć jak pies znalazł sobie coś do jedzenia. Niestety nim zareagowała, zdążył zjeść. 

– W niedzielę koło południa Maniek zwymiotował, a tam ku mojemu przerażeniu były 3 gwoździe. Natychmiast pojechaliśmy do weterynarza, a po RTG okazało się iż ma jeszcze 3 sztuki w żołądku. Konieczna była natychmiastowa operacja, ale w niedzielę nikt nie chciał jej zrobić. Obdzwoniłam wszystkie kliniki w Opolu i we Wrocławiu, jednak okres urlopowy lub weekend sprawiły, że nie było takiej możliwości. Dzięki interwencji dr. Banachowskiego, który ściągnął do Brzegu swoich kolegów, wieczorem ok. 21:00 zaczęła się operacja – mówi mieszkanka Brzegu.

Co robić gdy pies zatruje się gwoździami?

Jest to bardzo niebezpieczne zatrucie u psa. Może zakończyć się śmiercią – psy nie są w stanie strawić gwoździ. Należy natychmiast zawieźć podopiecznego do kliniki weterynaryjnej. Pomoc musi nadejść szybko. Operacja była jedyną szansą na uleczenie Mańka, jednak i ona nie dawała zbyt wielu szans na przeżycie. Szczęśliwie udało się wydostać wszystkie gwoździe. Nie oznaczało to końca cierpień zwierzęcia, ale dawało jakąś nadzieję na to, że niedługo nadejdzie ich kres. 

– Zwyrodnialec, który porozkładał te jedzenie z gwoździami nie ma pojęcia, jak mój pies cierpiał i cierpi do tej pory. Krzywdzi nie tylko psy, ale również opiekunów. Stres, nerwy, panika, rozpacz, to uczucia, które ta osoba spowodowała. Nie wiem ile tych „niespodzianek” porozkładał, ale trzeba ostrzec innych mieszkańców, bo pies nie powie co zjadł –podsumowuje pani Beata.

Pokaleczenie lub zatrucie u psa: dlaczego ktoś faszeruje kiełbasę gwoździami lub trutką na szczury?

– Trudno określić, dlaczego ktoś robi coś takiego. Czasami do przysmaków wkładane są gwoździe, szpilki, czy kawałki szła. Jeśli właściciel zwierzęcia wie, że doszło do połknięcia takiej pułapki, to wymagana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii. W takich sytuacjach może dojść do zapalenia otrzewnej związanego z przebiciem ciała obcego przez ścianę żołądka bądź jelita, a to powoduje odejście psa w ciągu kilku, kilkunastu godzin. Igła, szpilka, czy gwóźdź może również przebić ważne naczynie krwionośne, śledzionę lub serce, a wtedy pies odchodzi w ciągu krótkiej chwili. Najczęściej te ciała obce przemieszczają się przez jelita i ranią je, powodując powolne stany zapalne i długotrwałe cierpienie. Operacja Mańka udała się, ale teraz czeka go ból pooperacyjny – tłumaczy Waldemar Banachowski, lekarz weterynarii specjalista chirurg.

Bardzo prosimy, abyście uważali na swoich czworonożnych przyjaciół, gdyż sytuacja jest naprawdę poważna. Wydarzenie o którym poinformowała zdruzgotana kobieta – nie jest odosobnione i może wydarzyć się każdemu z nas, dlatego warto wiedzieć jak się wtedy zachować oraz jak działać. 

Co grozi za rozrzucanie nafaszerowanego gwoździami lub trutką jedzenia?

Każdą tego typu sprawą zajmie się policja. W ubiegłym roku policjantom udało się odnaleźć osobę, która podrzuciła na trawniki kiełbasę ze szpilkami krawieckimi w środku. Kobieta ta usłyszała zarzut znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem. Przypominamy, że w takim przypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. 

Zobacz także:

  1. Sadysta morduje zwierzęta we Wrocławiu. Wyznaczono nagrodę, szukamy sprawcy
  2. Francja brutalnie zabija zwierzęta w imię rozrywki. Nie wiedziałeś? Będziesz w szoku
  3. Chcieli zakopać małą suczkę w lesie. Wtedy zdarzył się cud!