Zdrowie psa jest zawsze najważniejsze dla właściciela. Samo tylko przeczucie o tym, że coś złego może spotkać naszego czworonożnego przyjaciela, sprawia, że mamy ciarki na ciele. Wszyscy chcemy, aby nasz towarzysz był z nami jak najdłużej – na dobre i na złe. Lekarstwem, które uchroni zwierzę przed poważnymi chorobami jest przede wszystkim nasza odpowiedzialność i jak najszybsze interweniowanie.

Zdrowie psa w dużym stopniu zależy od nas

To My jesteśmy odpowiedzialnymi opiekunami zwierząt, które bez naszej pomocy mogą zostać narażane na wielkie niebezpieczeństwo.Ważne jest, aby pamiętać o wizytach kontrolnych u weterynarza. Kolejna sprawa to dbanie i zwracanie uwagi na dietę oraz zachowanie psa. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na uzębienie i dziąsła, gdyż jest to zawsze pięta achillesowa wszystkich czworonożnych stworzeń. Nic dziwnego, skoro nie myją zębów. 

Zdrowie psa – na co powinienem zwracać uwagę?

Pierwszym czynnikiem, który powinien zwrócić uwagę posiadacza czworonoga, jest woń, jaką roztacza wokół siebie pupil. Najczęściej nie jest to najprzyjemniejszy zapach, ale właściciel, który przywyknie do woni swojego psa na pewno zawsze będzie wiedział, czego może się spodziewać. Woń z pyska, odbytu, a nawet nosa może się okazać niebezpieczeństwem. Jeśli więc niepokoi nas to, jak ulubieniec pachnie, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza.

Kolejną sprawą jest regularne sprawdzanie skóry swojego psa – przynajmniej raz w miesiącu. Nie można zapomnieć o uszach i mordce. Jeśli na skórze twego pupila pojawią się jakieś zmiany, których nie dostrzegałeś wcześniej – obserwuj je. Mogą świadczyć o poważnej chorobie. W przypadku, gdy owe zmiany zaczynają  krwawić lub sączy się z nich wydzielina, znaczy, że potrzebna będzie interwencja. 

Pies a jego waga

Okazuje się, że waga pupila jest bardzo ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie psa. Jej nagłe wzrosty i natychmiastowe spadki mogą świadczyć o tym, że w ciele naszego ulubieńca rozwija się niebezpieczny pasożyt. Z kolei w momencie, w którym pies odmawia sobie jedzenia albo je za dużo sytuacja może być bardzo skomplikowana i potrzebna będzie wizyta u weterynarza.

Kluczowe dla zdrowia naszego psa są produkty, jakie przyjmuje nasz pupil. Energia, która się wydziela po wchłonięciu tłuszczy, powinna sprawić, że psiak będzie szczęśliwy, pełen młodzieńczego wigoru i gotów na nowe wyzwania. W momencie, w którym zwierzę wpada w letarg, przysypia i jest to dalekie od jego normalnej rutyny, powinna nam się zapalić lampka w głowie. Kał zwierzęcia też okazuje się bardzo istotny. W momencie występowania biegunki i innych zaburzeń odżywiania takich jak wymioty konieczna jest konsultacja z weterynarzem.

Dziwne zachowanie, zaburzenia oddychania a problem dziąseł.

Pies, podobnie tak jak człowiek może zachorować na nowotwory. Wśród tych najliczniej odnotowywanych to ten płuc wydaje się najbardziej drastyczny. Zwierze może zacząć pluć krwią, wymiotować, a także dramatycznie słaniać się z bólu. Metodą, aby przerwać jego cierpienia, jest sprawna interwencja i monitorowanie tego, jak się zachowuje zwierze. Jeśli zaczyna kasłać, oddychanie przychodzi mu z grymasem, a z pyska unosi się dziwny zapach, trzeba interweniować. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na uzębienie pupila. Białe dziąsła u psa oznaczają najczęściej rozprzestrzenianie się nowotworu.
 
ZOBACZ TAKŻE
  1. Smutna wiadomość dla właścicieli psów. Nie są takie jak myśleliśmy

  2. Suczka w ciąży miała ogromny brzuch. Wszyscy zdębieli jak zaczęła rodzić

  3. Na lince ciągnął martwego psa za autem. Kara? Będziecie wściekli