Niepełnosprawność w świecie zwierząt także istnieje. Zwierzaki, tak jak ludzie mogą chorować na wiele chorób genetycznych. Mogą się urodzić m.in. z zespołem downa. Zespół downa u zwierząt nie jest zbyt popularny. To skutkuje tym, że nie ma wystarczającej liczby badań, żeby móc określić w jaki sposób funkcjonują takie zwierzaki. 

Na czym polega zespół downa?

Zespół Downa, czyli inaczej trisomia 21, dawniej nazywany mongolizmem – zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. W 1959 roku Jérôme Lejeune odkrył, że u podstaw zespołu wad wrodzonych leży trisomia chromosomu 21.

Jak funkcjonują osoby z zespołem downa?

Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na 1 przypadek na 800–1000 żywych urodzeń.

Zespół downa u zwierząt: niedźwiedź
Zespół downa u zwierząt: kawia domowa
Zespół downa u zwierząt: koala
Zespół downa u zwierząt: delfin

Zespół downa u zwierząt: koń
Zespół downa u zwierząt: kot
Zespół downa u zwierząt: orangutan

Zobacz także:

  1. Pies podziękował w niesamowity sposób kierowcy, który go nie potrącił, a sam został ranny
  2. Pies oblany wrzątkiem albo z wydłubanym okiem. Polacy są coraz gorsi
  3. Czy pies może jeść karmę dla kota? Żeby nie zaszkodzić psu – koniecznie przeczytaj!