1 sierpnia 2020 roku mają wejść poważne zmiany w prawach zwierząt. Zmiany, które mają szczególnie poprawić byt psów żyjących na uwięzi. Zmienią się zasady trzymania zwierząt na terenach przydomowych, obowiązkowe będzie chipowanie zwierząt oraz wejdzie w życie zakaz trzymania psów na łańcuchu.

Koniec z łańcuchami

Od 1 sierpnia 2020 roku wejdzie w życie ogólny zakaz trzymania zwierząt na uwięzi. Już w tym momencie łańcuch musi mieć przynajmniej 5 metrów.

Obowiązkowe znakowanie

W tym samym dniu wejdzie w życie nakaz chipowania wszystkich psów. Ma to wpłynąć na poziom bezdomności i ograniczyć pozbywanie się psów w lasach.

Większy kojec

W sierpniu 2020 roku ma wejść także ustawa, która ma uregulować kwestię powierzchni kojców dla psów. Powierzchnia będzie zależna od wielkości psa:

  • do 50 cm – powierzchnia kojca musi wynosić co najmniej 9m2;
  • pomiędzy 51 cm, a 65 cm – powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 12m2;
  • powyżej 66 cm – powierzchnia kojca musi wynosić minimum 15m2;
  • dla trzech psów – powierzchnia kojca musi wynosić minimum 20m2.

Większa kara za znęcanie się i zabicie psa

Ma się zwiększyć także wymiar kary dla osób dopuszczających się zabicia zwierzęcia, z 2 do 3 lat. W przypadku znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem wymiar maksymalnej kary zmienia się z 3 do 5 lat.

Słychać z niektórych stron oburzenie, ponieważ właściciele psów często nie posiadają wystarczających środków, m.in. na budowę nowych kojców. Wiąże się to z kosztami, ale posiadanie psa z założenia z nimi się wiąże. Decydując się na zwierzę powinniśmy liczyć się z wydatkami oraz zapewnić mu jak najlepsze warunki. Zmiany w prawach zwierząt i opiece nad zwierzętami poprawią byt wielu psów, zwłaszcza tych, które żyją przy domach śpiąc w budach.

Zobacz także:

  1. Cały świat oszalał na punkcie tego psa. Ma uszy jak Myszka Miki
  2. Kochasz swojego psa bardziej niż ludzi. To udowodnione!
  3. Schronisko. To dokąd idzie pies jest częścią haniebnego procederu