zmumifikowane zwierzęta

Zmumifikowane zwierzęta są napotykanie przez archeologów w wielu miejscach naszego globu. Najczęściej odkrywane są jednak w Egipcie, gdzie starożytni mieszkańcy tych ziem zabierali ze sobą do grobu swoich ukochanych pupili, by mogli towarzyszyć im w zaświatach. Niedawno dokonano tam niesamowitego odkrycia, o którym wieść obiegła cały świat.

Zmumifikowane zwierzęta, na które natrafiają archeologowie, często nie są dziełem człowieka, a natury. W przeszłości odnajdowano m.in. całe, zamrożone mamuty i inne zwierzęta zamieszkujące ziemię przed epoką lodowcową.

Najczęściej jednak oczom badaczy ukazują się mumie ludzi, których mumifikowano w celach religijnych. Najsłynniejsze z nich znajdują się w Egipcie, gdzie przez tysiące lat od rozkładu ratowano ciała faraonów i ich rodziny, ale także zwykłych poddanych.

Mieszkańcy delty Nilu mumifikowali również swoich wiernych, czworonożnych towarzyszy. Najczęściej temu procesowi poddawano koty, które otaczane były tam kultem i poświęcano im całe grobowce. Ponadto często odnajduje się psy czy nawet krokodyle. Niedawno dokonano jednak przełomowego dla badań nad mumiami zwierząt odkrycia.