Zmumifikowane zwierzęta są napotykanie przez archeologów w wielu miejscach naszego globu. Najczęściej odkrywane są jednak w Egipcie, gdzie starożytni mieszkańcy tych ziem zabierali ze sobą do grobu swoich ukochanych pupili, by mogli towarzyszyć im w zaświatach. Niedawno dokonano tam niesamowitego odkrycia, o którym wieść obiegła cały świat.

Zmumifikowane zwierzęta, na które natrafiają archeologowie, często nie są dziełem człowieka, a natury. W przeszłości odnajdowano m.in. całe, zamrożone mamuty i inne zwierzęta zamieszkujące ziemię przed epoką lodowcową.

Najczęściej jednak oczom badaczy ukazują się mumie ludzi, których mumifikowano w celach religijnych. Najsłynniejsze z nich znajdują się w Egipcie, gdzie przez tysiące lat od rozkładu ratowano ciała faraonów i ich rodziny, ale także zwykłych poddanych.

Mieszkańcy delty Nilu mumifikowali również swoich wiernych, czworonożnych towarzyszy. Najczęściej temu procesowi poddawano koty, które otaczane były tam kultem i poświęcano im całe grobowce. Ponadto często odnajduje się psy czy nawet krokodyle. Niedawno dokonano jednak przełomowego dla badań nad mumiami zwierząt odkrycia.

Kociaki, krokodyle i chrząszcze

Egipt, miejsce powstania jednej z najstarszych i najlepiej badanych cywilizacji starożytności jest rajem dla naukowców i archeologów. Teren dziś arabskiego państwa usłany jest czekającymi na nich artefaktami, budowlami i właśnie mumiami.

Niedawno facebookowy profil egipskiego Ministerstwa Zabytków opublikował post, w którym poinformowano, że dokonano odkrycia niezwykle bogatego grobowca zwierząt z okresu Starego Królestwa, czyli lat 2686-2181 r. p.n.e. Liczne mumie kotów, krokodyli, psów i ibisów nie zdziwiły badaczy.

Zmumifikowane zwierzęta zaskoczyły naukowców

Największym zaskoczeniem były mumie skarabeuszy, które zaobserwowano po raz pierwszy w historii. Do tej pory nie wiedziano o tym, że nawet one ulegały mumifikacji.

W ten sposób poszerzono oczywiście wiedzę o starożytnym Egipcie, jego wierzeniach i roli w nich zwierząt, które były tam niezwykle szanowane i czczone. Odkrycie zmumifikowanych skarabeuszy rzuca nowe światło na to, jak podchodzono do nich oraz pomoże w zrozumieniu, dlaczego akurat one były potrzebne Egipcjanom w zaświatach i co symbolizowały.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego kot chudnie? Jakie mogą być przyczyny spadku wagi u kota?
  2. Pseudohodowle: legalne machiny okrucieństwa. Ty kupujesz, psy cierpią
  3. Mały chihuahua skrzyżowany z pitbullem? Ich maluchy są przeurocze

źródło: Facebook/Gazeta.pl