żółw
Zdjęcie poglądowe

Makabrycznego odkrycia dokonały meksykańskie służby. W przeciągu ostatnich tygodni w tym kraju zostało znalezionych ponad 400 martwych żółwi oliwkowych. Jako, że w Meksyku połów tych zwierząt jest zakazany od 1990 roku, służby wszczęły postępowanie, które ma wyjaśnić dokładną przyczynę śmierci. Niestety pewne jest to, że winny jest człowiek. 

Żółw oliwkowy: ponad 400 martywch zwierząt tego gatunku znaleziono w Meksyku

Martwe żółwie oliwkowe zostały znalezione przez rybaków ze stanu Oaxaca na południu kraju. Doliczyli się blisko 300 osobników. Sprawa została od razu zgłoszona do odpowiednich służb, które mają odpowiedzieć, jaka była bezpośrednia przyczyna śmierci zwierząt. 

Niestety podobnego odkrycia dokonali rybacy w sąsiednim regionie kilka dni wcześniej, w stanie Chiapas, gdzie znaleziono ponad 100 martwych żółwi tego gatunku. 

Służby próbują ustalić przyczynę

Zwierzęta w obu przypadkach zostały znalezione martwe w sieciach rybackich. Eksperci poinformowali, że najbardziej prawdopodobną przyczyną ich śmierci było uduszenie w sieciach oraz zabójcza działalność toksycznych glonów. 

Jednak na ten moment nie jest to pewna informacja, a służby próbują ustalić czy zwierzęta dostały się w sieci martwe czy żywe. 

Żółw oliwkowy – kim jest?

Jest to jeden z najmniejszych żółwi na świecie. Niestety wiele osobników traci życie, ponieważ ludzie namiętnie na nie polują i handlują ich jajami. 

Żółwia oliwkowego można spotkać zazwyczaj w tropikalnych wodach Oceanu Spokojnego, Indyjskiego i na południu Atlantyku. Gady te odbywają długie migracje, przebywając pomiędzy sezonami godowymi, nierzadko ponad 4 tysiące kilometrów. Zazwyczaj przebywają na otwartych wodach o głębokości dochodzącej do 3000 metrów, choć obserwuje się je czasem również w płytkich wodach przybrzeżnych.

Populacja żółwia oliwkowego drastycznie spada

Mimo, że jest to najliczniej występujący żółw na świecie, to jednocześnie jest najbardziej narażony na okrutne działania ludzi. Nielegalny handel tymi zwierzętami oraz jajami spowodował spadek populacji aż o 50% od lat 60. Dlatego, jeśli masowe polowania na te zwierzęta się nie zakończą, żółw oliwkowy może trafić na listę zagrożonych gatunków. 

Zobacz także:

  1. SZOK! Każdy go zna, był wzorem dla wielu ludzi. Znęcał się nad zwierzętami
  2. Popłaczesz się! Pies nie widział właściciela 9 miesięcy, ich spotkanie bardzo wzrusza
  3. Starsza kobieta brutalnie znęcała się na ulicy nad dwoma małymi pieskami