Baza wiedzy

Żółw wodny – jak o niego dbać

 

Żółw wodny - jak o niego dbać Poznaj najpopularniejsze gatunki żółwi wodnych

Jeśli rozważasz kupno żółwia wodnego, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. Po pierwsze, upewnij się, że kupujesz wodę, która nie jest chlorowana. Woda powinna składać się w około 75% z wody i 50% z powietrza. Powinna mieć również źródło, z którego można pić świeżą wodę. Pamiętaj o codziennej wymianie wody i upewnij się, że oświetlenie w zbiorniku naśladuje naturalne światło słoneczne, aby zapewnić witaminę D i inne ważne składniki odżywcze.

Żółw lądowy – ogólna charakterystyka

Jeśli niedawno nabyłeś żółwia wodnego, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak się nim opiekować. W końcu zbiornik żółwia musi być codziennie czyszczony, aby zapobiec chorobom i pasożytom. Do jego czyszczenia należy użyć ciepłej wody, namoczonych kamieni i mydła antybakteryjnego. Gdy zbiornik jest już czysty, napełnij go świeżą wodą, pozbawioną chloru i innych substancji chemicznych. Upewnij się, że system filtracji działa prawidłowo i umyj ręce przed kontaktem z żółwiem.

Dla żółwi światło UVB jest bardzo ważne, ponieważ pozwala im metabolizować witaminę D. Bez światła UVB mogą doświadczyć deformacji skorupy i osłabienia kości. W tym celu można zakupić lampy fluorescencyjne. Upewnij się, że są one umieszczone na stabilnej powierzchni, tak aby żółw mógł łatwo wyjść z wody. Żarówki UVB należy wymieniać co sześć miesięcy, ponieważ z czasem ulegają one degradacji. Chociaż lampy te mogą kosztować kilka dolarów, zapobiegną wielu nieprzyjemnym problemom zdrowotnym i pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze na rachunkach u weterynarza.

Mimo że wiele żółwi jest notorycznie trudnych w hodowli, akwaria są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Chociaż opieka nad nimi może wymagać dużo czasu, są one bardzo satysfakcjonujące, gdy wysiłek się opłaca. Podobnie jak w przypadku wszystkich zwierząt domowych, istnieje kilka gatunków żółwi wodnych i należy wybrać ten, który odpowiada naszej osobowości i stylowi życia. Jeśli chcesz mieć żółwia, który żyje w wodzie, upewnij się, że ma on nieskazitelnie czysty zbiornik i miejsce, w którym może się kąpać. Możesz również umieścić go w akwarium, ale pamiętaj, aby woda nie była zbyt ciepła.

Ważne jest, aby pamiętać, że żółwie mogą być nosicielami Salmonelli. Upewnij się, że po kontakcie z żółwiem masz czyste ręce. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu zbiornika i wszystkich elementów otoczenia. Możesz również zainwestować w system filtracji wody. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zainwestowanie w filtr zewnętrzny, wymieniaj 50% wody w zbiorniku co siedem dni, lub całą wodę w większym zbiorniku raz w tygodniu. Upewnij się, że Twój żółw ma wystarczająco dużo świeżej wody do pływania i otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D3.

Akwarium dla żółwia lądowego – to musisz wiedzieć!

Żółwie lądowe wymagają stałego dostępu do czystej wody. Niezbędny jest wydajny system filtracji. Potrzebują również dobrze zbilansowanej diety i suplementów, aby zapobiec chorobom metabolicznym kości, zatruciu tiaminą i problemom z oczami. Terrapiny wymagają regularnego karmienia i wymiany wody. Poniżej podano kilka podstawowych wskazówek, o których należy pamiętać. Poniższe informacje pomogą Ci w opiece nad Twoim nowym zwierzakiem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak utrzymać żółwia w zdrowiu.

Po pierwsze i najważniejsze, musisz wybrać odpowiednie środowisko dla swojego żółwia. Aby zapewnić im optymalne warunki, potrzebują stawu. Mogą dorastać nawet do 30 cm, dlatego powinny mieć dużo miejsca. Ten gatunek nie nadaje się do domów, w których są małe dzieci lub inne zwierzęta domowe, dlatego należy rozważyć lokalizację jego zbiornika. Zapewnienie żółwiowi lądowemu odpowiednich warunków mieszkaniowych i opieki jest inwestycją w przyszłość zwierzęcia.

Inną wskazówką jest zapewnienie miejsca do wygrzewania się. Terrapy potrzebują ciepłego, suchego miejsca, aby się wylegiwać. Do każdego zbiornika należy również dostarczyć lampę do wygrzewania. Światło UV jest również niezbędne do utrzymania zdrowych skorup i kości. Po kontakcie z żółwiami lądowymi musisz dokładnie umyć ręce. Jednak żółwie lądowe są delikatne i mogą być nosicielami salmonelli. Dlatego pamiętaj, aby często myć ręce wodą z mydłem, zanim się nimi zajmiesz.

Jeśli chcesz hodować żółwie lądowe, musisz uzyskać niezbędne pozwolenie od władz. Hodowla żółwi lądowych wymaga kilku ważnych uwag. Samica żółwia lądowego osiąga dojrzałość płciową w ciągu około 4 lat, podczas gdy samiec może osiągnąć dojrzałość płciową w ciągu zaledwie dwóch. W pierwszym roku życia samica ma ograniczone możliwości płodzenia, więc spółkowanie w tym czasie nie przyniesie jaj.

Terrapyny – cena

Jest wiele rzeczy, które powinieneś wiedzieć o opiece nad żółwiem wodnym. Należą do nich odpowiednia dieta, regularna wymiana wody i czyszczenie zbiornika. Ponadto, należy regularnie dezynfekować zbiornik i czyścić żółwia. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia zbiornika używać mydła antybakteryjnego i kamieni do namaczania. Po czyszczeniu należy upewnić się, że system filtrujący działa prawidłowo. Pamiętaj też, aby zawsze myć ręce po kontakcie z żółwiem, nawet jeśli kupiłeś specjalne dla swojego pupila.

Czyść regularnie zbiornik i podłoże. Wyczyść wszystkie urządzenia elektryczne wodą z mydłem i środkiem dezynfekującym w sprayu. Przed ponownym wprowadzeniem żółwia upewnij się, że podłoże jest suche i zdezynfekowane. Upewnij się, że temperatura w zbiorniku wynosi od siedmiu do osiemdziesięciu stopni F. Twój żółw potrzebuje czystej wody, aby dobrze się rozwijać. Możesz kupić zbiornik z filtrem w sklepie zoologicznym lub w sklepie z artykułami dla zwierząt.

Oświetlenie UVB odgrywa kluczową rolę w rozwoju żółwia. Aby uzyskać najlepszy efekt, wybierz kompaktową kulę lub lampę UVB 10.0. Umieść tę lampę na górze zbiornika, bezpośrednio nad zbiornikiem żółwia. Zapewnij swojemu żółwiowi dostęp do naturalnego światła przynajmniej dwa razy w tygodniu. Pomoże mu to pozostać zdrowym i szczęśliwym. Ważne jest także, aby zapewnić żółwiowi ciepło. Innym sposobem na zapewnienie mu ciepła jest umieszczenie w akwarium lampy grzewczej.

Twój żółw wodny będzie potrzebował regularnego karmienia. Potrzebuje również zbilansowanej diety. Chociaż możesz mieć pokusę kupienia żółwia dla nowości, ważne jest, aby odpowiednio się nim opiekować. Do Twoich obowiązków będzie należało odpowiednie karmienie żółwia i czyszczenie zbiornika raz w tygodniu. Powinieneś także wiedzieć, jakie rodzaje wody spożywa Twój żółw wodny, ponieważ większość żółwi wodnych żyje w wodzie i nie przetrwa na wolności.

Terrapina – gatunki

Zakażenia układu oddechowego u żółwi wodnych mogą być poważnym problemem. Infekcje oddechowe są wywoływane przez bakterie i wirusy i są wtórne do niedoboru witaminy A. Objawy infekcji układu oddechowego obejmują oddychanie przez otwarte usta, wyciek z nosa, gęstą śluzowatą wydzielinę z pyska, senność i brak apetytu. Jeśli infekcja nie zostanie natychmiast wyleczona, może być śmiertelna. Aby zapobiec infekcjom dróg oddechowych, upewnij się, że temperatura wody i oświetlenie są optymalne.

Regularnie wymieniaj wodę w akwarium. Codziennie wymieniaj 20% wody w małym zbiorniku i 50% w średnim. W dużym zbiorniku należy uzupełniać całą wodę co najmniej raz w tygodniu. Użyj środka do czyszczenia akwarium, aby usunąć odpady z wody i zastąpić je świeżą wodą. Pamiętaj o ustawieniu odpowiedniej temperatury i poziomu pH wody. Utrzymuj zbiornik żółwia w czystości poprzez regularną wymianę wody.

Jeśli Twój żółw jest chory, zwróć uwagę na jego zachowanie. Zwróć uwagę na objawy choroby, takie jak nadpobudliwość, wydzielina z pyska lub oczu, odbarwiona skorupa. Może również wyglądać na spuchniętego i mieć zdeformowany dziób. Ponadto, niedobór witaminy A może powodować ropnie w uszach i na powiekach, dlatego zaleca się regularne podawanie żółwiowi suplementu witaminy A. Infekcje dróg oddechowych mogą również wpływać na apetyt żółwia. Co więcej, infekcje dróg oddechowych mogą wystąpić, gdy temperatura wody spadnie zbyt nisko. Dlatego pamiętaj o zapewnieniu swojemu żółwiowi oświetlenia basenu, abyś mógł monitorować temperaturę i zapewnić swojemu pupilowi najlepszą możliwą opiekę.

Dobre akwarium dla żółwi będzie potrzebowało ciepła i światła UV. Należy zainstalować wyłącznik czasowy, który będzie włączał i wyłączał światło w zależności od potrzeb. Zawsze pamiętaj, że żółwie są zwierzętami nieporządnymi i wymagają regularnej wymiany wody. Metalowa siatka na górze zbiornika ochroni żółwia przed wpadającymi do niego przedmiotami. W miejscu do pływania należy również stosować filtr do wody chlorowanej. Co dwa tygodnie zaleca się podmianę wody o 30-50%.

Żółw lądowy – gatunki

Istnieje wiele różnych gatunków żółwi lądowych i wszystkie są wspaniałymi zwierzętami domowymi, ale jakie wybrać? Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, a ponadto istnieją różnice w ich potrzebach. O tym, który żółw będzie dla Ciebie odpowiedni, zadecyduje styl życia, jaki prowadzisz. Małe żółwie wymagają niewielkiej opieki, ale potrafią zjeść tyle, co cała armia. Należy pamiętać, że mniejsze żółwie mogą również wymagać dodatkowej opieki, takiej jak ogrzewanie i oświetlenie, a ich utrzymanie może być kosztowne.

Istnieją dwa rodzaje żółwi z Aldabry: Pinta i Galapagos. Każdy gatunek żyje na osobnej wyspie. Te dwa gatunki prowadzą bardzo różny tryb życia, ale oba są zdolne do życia w niewoli. Jeśli planujesz zobaczyć jednego z nich na wolności, upewnij się, że znasz jego historię życia i morfologię. Niektóre gatunki uważane są za wymarłe, ale na wyspach żyje też kilka gatunków.

Żółw z Galapagos jest żółwiem olbrzymim, a jego nazwa pochodzi od słynnej książki Karola Darwina „O powstawaniu gatunków”. Żółw z Galapagos może osiągać długość pięciu stóp i ważyć ponad 500 funtów. W chłodnej porze roku samice migrują do miejsc gniazdowania, gdzie kopią gniazdo i składają jaja. Po złożeniu jaj młode pozostają w gnieździe przez kilka tygodni, po czym wychodzą z małego otworu przylegającego do pokrywy gniazda. Temperatura podczas inkubacji decyduje o płci żółwia, przy czym samice rozwijają się w nieco wyższych temperaturach niż samce.

Jakkolwiek żółwie sulcata są odpornymi żółwiami średniej wielkości, które mogą żyć na zewnątrz, mogą być trudne do trzymania w pomieszczeniach zamkniętych. Preferują one życie w chronionym środowisku o temperaturze 75-90 stopni Fahrenheita z dostępem do światła UVB. Trzymając je na zewnątrz, należy zadbać o to, aby miały dużo kryjówek i ciepłych schronień. Żółw grecki może również tolerować chłodne pomieszczenia.

string(15) "sidebar_layouts" 1