ZOO we Wrocławiu poinformowało o tragicznym zdarzeniu, które miało miejsce na wybiegu dla pingwinów. Zginął między innymi kochany przez pracowników oraz internautów Janush. Był to pierwszy wrocławski pingwin, który wychował się poza stadem. Trafił pod opiekę ludzi, nadali mu męskie imię — po trzech miesiącach okazało się, że ptak jest samicą.

ZOO we Wrocławiu może pochwalić się wieloma atrakcjami. Co warto zobaczyć we wrocławskim ZOO? Nie wolno odpuścić na pewno stworzonego kilka lat temu Afrykarium, które zajmuje aż 1,5 ha. W 21 basenach można obserwować faunę całego kontynentu. Ta atrakcja turystyczna Wrocławia plasuje się na pierwszym miejscu atrakcji turystycznych Polski wg danych Polskiej Organizacji Turystycznej. 

ZOO we Wrocławiu przekazało tragiczne informacje

Pracownicy wrocławskiego ZOO poinformowali, że pięciu mieszkańców ogrodu zostało zabitych. Życie stracił Janush oraz czterech jego współbraci: Shunaj, Joey, Mamma, Astrid. Pingwiny przylądkowe zostały zaatakowane przez jenota, który wdarł się na ich wybieg. Jak do tego doszło?

Do zdarzenia doszło 10 listopada, ale pracownicy ZOO nadal nie wiedzą, jak jenotowi udało się przedrzeć przez ogrodzenia i siatki. Na wybieg tońców, czyli pingwinów przylądkowych dostał się drapieżnik z rodziny psowatych, nie wiadomo jednak, jak udało mu się pokonać zabezpieczenia. 

Ile pingwinów zginęło w ZOO we Wrocławiu? Kochany przez internautów pingwin Janush nie żyje

Pingwiny przylądkowe, czyli pingwiny tońce, to jedyny gatunek afrykańskich pingwinów prowadzący raczej osiadły tryb życia. Koczują tylko okresowo. Żyją samotnie lub w stadkach. Osiągają rozmiar około 60 centymetrów, czyli niewiele ponad pół metra. 

We wrocławskim ZOO żyją te pingwiny, jednak ogród poinformował media o sobotnim wypadku, w którym zginęło 5 zwierząt. Sprawcą całego zajścia był jenot. Nadal nie wiadomo, jak dostał się na wybieg tońców, ale pingwiny zostały przeniesione na zaplecze, a wybieg jest sprawdzany, a zabezpieczenia wzmacniane. 

Kto odpowie za śmierć pingwinów w ZOO Wrocław?

ZOO we Wrocławiu jest pogrążone w smutku. Jednak ktoś za to będzie musiał odpowiedzieć? Czy zawiniła ludzka nieuwaga, brak środków finansowych na naprawy wybiegów? Obecnie nie pojawiły się żadne informacje w tej sprawie. 

Jest to wielka strata dla całego świata zwierząt. Kiedyś populacja tych zwierząt dochodziła do miliona, obecnie określana jest w granicach 100-120 tysięcy. A to tak fascynujące zwierzęta. Pingwin mieszkający na gorącej plaży brzmi jak obrazek uroczej bajki. 

Toniec — jedyny pingwin “tropikalny”. Gdzie żyją pingwiny przylądkowe? 

Pingwiny kojarzą nam się praktycznie nierozłącznie z lodem, igloo, Eskimosami i fokami. Jednak na świecie istnieje gatunek tych ptaków nielotów, który upodobał sobie ciepłe wybrzeża Afryki. Temperatura w niektórych miejscach ich bytowania dochodzi do 40 stopni Celsjusza, im to jednak nie robi różnicy.  

Jest to fascynujący gatunek. Pingwiny osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, dobierają się w pary na całe życie, a potomstwo wychowują wspólnie — dzielą się obowiązkami. Czyż to nie piękne? 

Zobacz także:

  1. Szokujące! Kobieta weszła do swojej kuchni i zobaczyła w słoiku nietypowego zwierzaka
  2. Dlaczego psy tak krótko żyją? Wzruszająca odpowiedź małego chłopca
  3. Kot wychodzący może skończyć tak samo. Dziecko zabiło niewinnego zwierzaka