zwierzęta na wojnie

Zwierzęta również padły ofiarą wojny światowej, nie tylko ludzie. Bardzo często się o tym zapomina, a spora grupa ludzi nie ma o tym nawet pojęcia. Jednak liczby zwierząt, które zginęły w czasie wojennych walk i poza nimi są naprawdę oszałamiające. Na tej liście są m.in. konie, muły czy ukochane przez nas psy.

Zwierzęta, które zginęły w trakcie wojny światowej, zostały poświęcone w imię walki o wolność. Czasem można usłyszeć o Niedźwiedziu Wojtku, który był żołnierzem generała Andersa, jednak rola zwierząt w czasie I i II Wojny Światowej została mocno umniejszona, a nie powinna. Wiecie ile zwierząt zginęło w imię naszej wolności? Wyniki są przerażające. 

Zwierzęce ofiary wojny: zwierzęta zginęły podczas wojny

Organizacja RSPCA szacuje, że tylko w trakcie brytyjskiej służby zginęło ponad 400 tysięcy koni, mułów, wielbłądów i wołów. Jednak nie są to wszystkie zwierzęce ofiary wojny.

Niektóre konie zginęły, zanim dotarły do zachodniego frontu. Ludzie od wieków korzystają z pomocy koni, które służyły niegdyś jako główny transport z punktu A do punktu B. To właśnie one uważane są za zwierzęta, które najbardziej ucierpiały podczas działań wojennych. Ten okrutny los nie ominął także psów. 

Zwierzęce ofiary wojny: psy również ginęły

Armia niemiecka zatrudniała blisko 30 tysięcy psów. Mnóstwo z nich służyło za posłańców licznych wiadomości, inne pełniły funkcje obronne i stróżujące. Niestety bardzo dużo z nich straciło życie podczas wojny, której nawet nie prowadziły.