Zatrucie glikolem etylowym
Zatrucie glikolem etylowym

Zatrucie glikolem etylowym. W miasteczku Lowood w Australii przy sklepie z oponami znaleziono ledwie żywego kota o imieniu Tipsy. Właściciele sklepu zauważyli, że z Tipsy jest coś nie tak i postanowili zabrać go do weterynarza. Lekarka wykonała zwierzęciu USG jamy brzusznej, na którym okazało się, że jego nerki są w fatalnym stanie. Biedny kotek z pragnienia napił się płynu do chłodnic samochodowych i doszło do zatrucia organizmu glikolem etylenowym.

Zatrucie glikolem etylowym

Wyleczyć tego typu zatrucie może czysty etanol podawany pacjentowi, jednak w tym momencie nie było go pod ręką. Lekarka, chcąc uratować Tipsy życie, postanowiła zaryzykować. Przypomniała sobie, że w szafce personelu jest butelka wódki, której nie wypiła podczas jednej z imprez.

Podjąć decyzję trzeba było jak najszybciej, bo liczyła się każda chwila, więc lekarka podała kotu kilka mililitrów wódki dożylnie! Etanol jest rozkładany w organizmie przez ten sam enzym co glikol etylenowy w związku z czym oba środki „konkurują” o ten sam enzym, odtruwając tym samym organizm.

Tipsy otrzymała dożylnie 20 ml wódki w ciągu 12 godzin. Takie leczenie dało pożyteczny rezultat, ale jej stan nadal był bardzo ciężki. Przez cały następny dzień kociak był senny i ledwie się ruszał. Po kilku dniach zaczął wracać do zdrowia, mimo to lekarka postanowiła pozostawić go kilka dni na obserwacji przed oddaniem go do adopcji, aby upewnić się, że zagrożenie minęło.

Czy zwierzęta mogą spożywać alkohol?

Zdecydowanie nie! Alkohol podany zwierzęciu, może doprowadzić do zatrucia, a nawet śmierci zwierzaka. 

Właściciele zwierząt powinni wiedzieć, że absolutnie nigdy nie powinni podawać swoim zwierzętom alkoholu. Alkohol powinien być podawany jedynie w celach medycznych. 

Przypadek Tipsy był bardzo wyjątkową sytuacją, podczas której kot był w każdym momencie zabiegu monitorowany pod czujnym okiem specjalistów!

Zobacz także:

  1. Jak pies z kotem, czyli pies i kot w jednym domu. Tak czy nie? Odpowiadamy
  2. 30+ najśmieszniejszych uroczych kotków. Pękniesz ze śmiechu [GALERIA]
  3. Jak pies z kotem. 20+ genialnych zdjęć pokazujących kocio-psią miłość [GALERIA]